Tegoroczny Malta Festival Poznań potrwa od 28 czerwca do 2 lipca. Laureat literackiej Nagrody Nobla i jeden z najbardziej cenionych obecnie pisarzy na świecie Orhan Pamuk będzie bohaterem programu Portret Artysty. Turecki pisarz spotka się z publicznością, a także weźmie udział w koncercie „Ja, Şeküre” na podstawie jego powieści.
Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, w trakcie Malta Festival Poznań zaprezentowane zostanie libretto i muzyczne fragmenty opery „Ja, Şeküre”, która powstała na podstawie książki „Nazywam się Czerwień”. Libretto i muzykę, na zamówienie Malta Festival Poznań, napisał Aleksander Nowak; autor kilkudziesięciu utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, a także scenicznych. Libretto opery przeczyta aktor i reżyser Andrzej Chyra. Koncert powstaje w koprodukcji Malta Festival Poznań z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Koncertowe wykonanie
„W powieści +Nazywam się Czerwień+ Orhan Pamuk łączy elementy intrygi kryminalnej, historii miłosnej i estetyczno-filozoficznego eseju. Akcja książki rozgrywa się w Stambule w 1591 roku, w czasach panowania sułtana Murata III. Główny bohater, Czarny, zostaje wezwany do stolicy imperium po 12-letniej nieobecności, by pomóc swojemu wujowi dokończyć pracę nad manuskryptem. Po przybyciu zostaje wplątany w intrygę – zarówno kryminalną, jak i miłosną. Wuj jest bowiem ojcem dawnej miłości Czarnego – Şeküre” – wyjaśnili organizatorzy.
Koncertowe wykonanie fragmentów opery odbędzie się wieczorem 29 czerwca w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Dzień przed koncertem, 28 czerwca o godz. 17. odbędzie się spotkanie z Orhanem Pamukiem. Rozmowa – jak podali organizatorzy - będzie dotyczyć twórczości pisarza, w tym jego najnowszej powieści „Noce zarazy”.
W trakcie wizyty w Poznaniu Orhan Pamuk odbierze także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uroczystość odbędzie się 29 czerwca.
„Prof. dr hab. Przemysław Czapliński z Zakładu Antropologii Literatury UAM w swojej laudacji popierającej wniosek o nadanie pisarzowi tego tytułu, określił Orhana Pamuka +jako twórcę indywidualnej formy powieściowej, obserwatora wpływu zbiorowych emocji na historię, pisarza powierzającego literaturze doniosłą rolę społeczną, zbieracza rzeczy pomniejszych i poszukiwacza wyjścia z historii nowoczesnej+” - podano.
W trakcie tegorocznego festiwalu będzie więcej tureckich akcentów, wśród nich m.in. wykład performatywny „Opowiedz mi o tym. Turecka sztuka opowiadania”. Agnieszka Ayşen Kaim – turkolożka, opowiadaczka historii i animatorka kultury – przywoła fascynujące osmańskie dziedzictwo sztuki opowiadania prozą, melorecytacji oraz śpiewu epickich narracji.
Kaim z multiinstrumentalistką Martą Maślanką i artystką wizualną Martą Puchłowską zaprezentuje także „Słowa nad brzegiem wody. Opowieść pomiędzy kulturami”. Spektakl będzie „artystycznym kolażem”, skomponowanym z autentycznych wspomnień, muzyki, poezji i sztuki ebru. Opowiada o parze zakochanych, próbującej połączyć w latach 70. XX wieku dwa światy odmiennych i fascynujących ich wzajemnie kultur: polskiej i tureckiej.
W trakcie festiwalu publiczność będzie miała okazję poznać lepiej także sztukę ebru, czyli tradycyjną turecką sztuką malarstwa na wodzie, na warsztatach Marty Puchłowskiej.