Czas. Przewodnik użytkownika
(Zeit – der Stoff aus dem das Leben ist)
Stefan Klein
przeł. Krzysztof Żak
W.A.B. 2009
39,90
*****

____________________________________________________________________________

„Czas jest materią, z której składa się życie” – napisał amerykański wynalazca i prezydent Benjamin Franklin. Rzeczywiście bez poczucia czasu – biegnącego, galopującego, przepływającego przez palce, utraconego i zyskanego – trudno byłoby nadać życiu jakieś realne kształty, dostrzec jego kontury. A jednocześnie, szczególnie gdy zna się teorię względności Einsteina, trudno powiedzieć, czym jest czas, czy w ogóle istnieje i kim wobec niego jesteśmy? Niemiecki dziennikarz parający się tematyką naukową, Stefan Klein, próbuje odpowiedzieć na te pytania, przybliżając fenomen czwartego wymiaru.

Książka Kleina trafiła chyba w swój czas – jeśli to spostrzeżenie jest adekwatne w stosunku do pracy o czasie właśnie traktującej – współczesność bowiem niesamowicie przyspieszyła. Skracane są rozmowy (efekt epidemii SMS-ów i e-maili), posiłki (bary szybkiej obsługi) czy zakupy (nie trzeba w ogóle wychodzić z domu, wystarczy zamówić towar przez internet) – czas stał się towarem deficytowym. A najmniej, jak się okazuje, mają go ci, którzy mają go najwięcej. Jak to możliwe? Rozwiązanie tego paradoksu znajdziemy w książce Kleina.

„Czas. Przewodnik użytkownika” to wciągająca rozprawa socjologiczna (czasem wędrująca w rejony popularnonaukowe), która z intrygującym i złożonym tematem mierzy się na wielu płaszczyznach. Klein sięga bowiem zarówno do dzieł światowej literatury – „W poszukiwaniu straconego czasu”, „Czarodziejskiej góry” czy „Człowieka bez właściwości”, słynnych teorii najwybitniejszych fizyków, jak i badań z zakresu socjologii i psychologii, wreszcie osobistych doświadczeń, by opisać fascynujące zjawisko.

I tak dzięki pracy niemieckiego dziennikarza dowiadujemy się, od czego zależy, czy oddajemy się ponurym, czy miłym wspomnieniom, co wpływa na poczucie skracania się albo wydłużania czasu, albo jak to się dzieje, że brak czasu to kwestia poglądów? Socjologiczną warstwę książki autor osładza ciekawostkami – wiedzieliście na przykład, że na świecie żyje człowiek, który utracił zdolność pamiętania przeszłości? I to nie tylko tej sprzed kilkudziesięciu lat, ale tej sprzed paru minut. Dlaczego wschodni obyczaj parzenia herbaty wydaje się mijać w ciągu kwadransa, mimo że trwa parę godzin? Czemu menedżerowie nie zapadają na wrzody żołądka? W efekcie otrzymujemy dzieło, w którym rzetelne podejście do tematu łączy się z zabawną i pasjonującą opowieścią o naszej codzienności, w której wszystko płynie, umyka bądź dłuży się w rytm naszych wewnętrznych zegarów.

Zobacz i zamów książkę w sklepie LITERIA.pl >