Bardzo głodna gąsienica
(The Very Hungry Caterpillar)
przeł. Monika Perzyna
Eric Carle, Tatarak 2009
****** 19 PLN
Od stóp do głów
From Head to Toe
przeł. Monika Perzyna
Eric Carle, Tatarak 2009
****** 19 PLN

______________________________________________________________________________

Tłumaczona na 47 języków bezdyskusyjna klasyka dla dzieci dopiero teraz, w dodatku praktycznie bez promocji, trafia na nasz rynek. Wraz z nią wydano znacznie późniejszą, ale równie udaną książkę Carle’a, „Od stóp do głów”. Amerykański autor, wykształcony i wychowany w Niemczech, na świecie cieszy się olbrzymią sławą. Sama „Gąsienica” sprzedała się w 29 milionach egzemplarzy, a kiedy obchodziła czterdziestkę, wielką fetę urządzono niemal na wszystkich kontynentach. Sława to absolutnie zasłużona – „Gąsienica” była propozycją jak na swoje czasy szalenie nowatorską. Przede wszystkim Carle’owi udało się nienachalnie połączyć dydaktyczne zalety z czystą, okraszoną ironicznym humorem rozrywką – zabawnie pokazując rozwój gąsienicy od kokonu do motyla, a przy okazji ucząc dni tygodnia, liczb, a nawet sposobów na zdrowe odżywianie. Po drugie jego książeczki to małe arcydzieła plastyczne. Przyciągający uwagę dziecka styl łączy jaskrawe kolaże z trójwymiarowym efektem uzyskanym przez cięcia i dziurki w poszczególnych planszach. Po trzecie te teksty antycypowały popularny dziś trend, by przekazywać dziecku wiedzę jego własnym językiem: propozycje Carle’a sprawiają wrażenie pozornie infantylnych – są proste, podają sucho najbardziej zaskakujące informacje, czasami ocierając się o absurd powszechny w języku kilkulatków. Czytając tę książeczkę bez żadnej wiedzy o autorze, nie sposób odgadnąć, że powstała w 1969 roku.

Eric Carle zaczynał jako autor rysunkowych reklam. Tymczasem już druga jego książeczka (właśnie „Gąsienica”) przyniosła mu taką sławę, że porzucił pracę w agencji i zajął się wyłącznie pisaniem i rysowaniem książek dla małych dzieci. Ma na koncie wiele prac, ale konsekwentnie sprawdza się na polu przyrodniczym. Jego kolejna wydana u nas książka „Od stóp do głów” (narysowana w 1997 roku) to propozycja gimnastyki, której wzorem są umiejętności zwierząt. Książki Carle’a umiejętnie poruszają się po świecie, który tracimy bezpowrotnie, gdy tylko osiągniemy wiek dorastania.

Polskie wydania małych arcydzieł Amerykanina powstają w konsultacji z małymi dziećmi, co daje fantastyczny efekt. Wydawnictwo Tatarak specjalizuje się w literaturze dla dzieci – poza Carle’em wydaje np. „Wilczka” z ilustracjami Wilkonia, rodzicom proponuje też pomysłową stronę internetową z propozycjami zabaw i rozmaitymi przepisami, które tworzą projekt totalny wokół twórczości Erica Carle’a. Budujący to pomysł w czasach kiedy wizyta w dużej księgarni w poszukiwaniu lektur dla latorośli kończy się załamaniem nerwowym. Tym bardziej zatem warto sięgnąć po Erica Carle’a, nawet licząc się z ryzykiem, że będziemy go czytać na okrągło.

Zobacz i zamów książeczki w sklepie LITERIA.pl >