Przykazanie pierwsze: nie dać się znów wymazać z mapy
„STRACH O SUWERENNOŚĆ. NOWA POLSKA POLITYKA” Jarosława Kuisza ma swoją premierę już w środę 7 maja 2025 r. Do księgarń w całej Polsce trafi najnowsza książka dr Jarosława Kuisza – eseisty, prawnika, redaktora naczelnego „Kultury Liberalnej” i jednego z najważniejszych analityków współczesnej debaty o demokracji i państwie prawa. Premierowa pozycja to przenikliwa diagnoza polskiego lęku przed utratą niepodległości – lęku, który od ponad stulecia kształtuje nasze wybory polityczne, instynkty społeczne i wizje przyszłości.
Gdy powrót Donalda Trumpa do Białego Domu stawia pod znakiem zapytania przyszłość NATO, wojna w Ukrainie nie ustaje, a europejska jedność przechodzi kolejną próbę – Jarosław Kuisz bada, dlaczego kwestia suwerenności pozostaje kluczowym punktem odniesienia w polskiej polityce. Śledząc historyczne uwarunkowania i współczesne dylematy, pokazuje, jak głęboko zakorzeniona jest ta kategoria w polskiej myśli politycznej – zarówno w dyskursie publicznym, jak i w mechanizmach wyborczych, czego kolejnym testem będą wybory prezydenckie 2025 r.
Strach o suwerenność - recenzje
„Kuisz dokonuje rzeczy rzadkiej w polskiej debacie – łączy głęboką znajomość historii z przenikliwą analizą współczesności. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć polskie dylematy u progu nowej ery”. – Anne Applebaum
„Żadne inne państwo w UE nie przeżywa swojej suwerenności tak intensywnie jak Polska. Książka Kuisza to najlepszy przewodnik po tym zjawisku”. – Timothy Garton Ash
Ważne
„Strach o suwerenność. Nowa polska polityka” to przenikliwa diagnoza polskiego lęku przed utratą niepodległości – lęku, który od ponad stulecia kształtuje nasze wybory polityczne, instynkty społeczne i wizje przyszłości.
Jarosław Kuisz
Jarosław Kuisz – pisarz, eseista, prawnik. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, chercheur associé étranger w Institut d’histoire du temps présent (Paryż), visiting scholar na University of Chicago (2014). Redaktor naczelny tygodnika „Kultura Liberalna”. Specjalizuje się w analizie przemian demokratycznych i posttraumatycznych modeli państwowości w Europie Środkowo-Wschodniej.