Kto dostanie literackiego Nobla? Oto ZDJĘCIA faworytów
1 Haruki Murakami to najczęściej wymieniany kandydat do literackiego Nobla. Firmy bukmacherskie umieszczają go na pierwszym miejscu i płacą 3,5/1 za trafienie. Murakami swoją pierwszą powieść "Hear the Wind Sing" napisał w 1979. Kolejnymi utworami były: "Pinball, 1973" i "Przygoda z owcą". Te trzy utwory nazywane są Trylogią "Szczura", od przydomka jednego z bohaterów. Następne książki: "Koniec Świata" i "Hard-boiled Wonderland" (1985, nagroda Jun'ichirō Tanizaki), "Tańcz, tańcz, tańcz" (1988) i "Na południe od granicy, na zachód od słońca" (1992) ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W latach 1986-1988 mieszkał we Włoszech, gdzie napisał jedną z nielicznych powieści realistycznych w swoim dorobku, "Norwegian Wood" (1987). Tytuł tej ostatniej jest nawiązaniem do popularnej piosenki The Beatles. Książka odniosła oszałamiający sukces, a Murakami stał się gwiazdą mediów. Na język polski przetłumaczono prawie wszystkie jego ksiazki. Wydaje je wydawnictwo Muza.
Wikimedia Commons
2 Wśród głównych faworytów wymieniana jest również Kanadyjka Alice Munro i białoruska pisarka i dziennikarka Swiatłana Aleksijewicz. Munro uważana jest za jedną z najznamienitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario i często obraca się wobec z pozoru trywialnych i codziennych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterzy tych opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza literackiej heroiczności. Książki Munro przetłumaczono na ponad 20 języków a jej twórczość wyróżniono wieloma nagrodami literackimi, tak w Kanadzie, jak i innych krajach. Pierwsza książka Aleksijewicz, "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" wydana w 1983 roku (w Polsce wydana w 2010), wywołał falę krytyki ze strony środowisk komunistycznych; autorce zarzucano pacyfizm, naturalizm i dyskredytowanie bohaterskiego obrazu kobiety radzieckiej, co w tamtych czasach stanowiło bardzo poważne zarzuty. Napisana w 1989 roku książka "Cynkowyje malcziki" (wyd. pol. Ołowiane żołnierzyki, 2007) o zbrodniczej radzieckiej interwencji w Afganistanie wywołała falę negatywnych komentarzy w prasie wojskowej i komunistycznej oraz długotrwały proces sądowy, który przerwano pod naciskiem środowisk demokratycznych i intelektualistów zza granicy.
Wikimedia Commons
3 Joyce Carol Oates kolejna z 5 kobiet-pisarek, które wymieniane są w pierwszej dziesiątce kandydatów do literackiego Nobla. Oates to amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thillerów i książek dla dzieci. Szczególnie interesuje ją temat przemocy i kondycja kobiet. Kilka razy była nominowana do Nagrody Pulitzera m.in. za powieść "Blondynka" - opowieść biograficzną o Marilyn Monroe. Pisarka jest cżłonkiem Mensy. W Polsce wydano m.in. "Amerykańskie apetyty" w 2001, "Blondynka" w 2000 roku i "Córkę grabarza" w 2007.
AP / Katy Winn
4 Assia Djebar z Algierii jest wymieniana na listach bukmacherskich jako 8 kandydatka do literackiego Nobla. Djebar a właściwie Fatima-Zohra Imalayen uważana jest za najbardziej znaną i najbardziej wpływową pisarkę, pochodzącą z północnej Afryki. Zadebiutowała w 1957 r. publikując powieść "La Soif". Obawiając się reakcji ojca, wykorzystała pseudonim Assia Djebar, pod którym publikowała dalsze utwory. Obecnie mieszka w Paryżu. Pozostali z pierwszej 10 kandydatów znajdujących się na bukmacherski listach to Czech Peter Nadas (w Polsce wydano jego "Koniec pewnej sagi rodzinnej" i "Miłość, Norweg Jon Fosse, Amerykanin Thomas Pynchon, Koreańczyk Ko Un (w 2009 ukazał się w języku polskim wybór poezji Ko-Una "Raptem deszcz") i Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o (w Polsce wydano Chmury i łzy [1972; Weep Not, Child, 1964] oraz Ziarno pszeniczne [1972; A Grain of Wheat, 1967]).
Wikimedia Commons
5 Adonis, Philip Roth, Amos Oz, Milan Kundera i Umberto Eco wymieniani są poza pierwszą dziesiątką obstawianych kandydatów.
AP / RICHARD DREW
6 Na liście znajdziemy również takie nazwiska jak: Bob Dylan - amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad; Tom Stoppard - brytyjski dramaturg i scenarzysta czeskiego pochodzenia, zdobywca Oskara za najlepszy scenariusz oraz Nagrody Tony dla najlepszego dramaturga. Autor scenariuszy do "Imperium Słońca", "Zakochanego Szekspira" i "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją"; E.L. Doctorow - amerykański pisarz. Na podstawie jego prozy zrealizowano filmy "Witajcie w Ciężkich Czasach" i "Ragtime".
AP
7 Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski to jedyni Polacy wymieniani na liście bukmacherów.
Newspix / Krzysztof Jarczewski
8 Na ostatnich miejscach wymieniani są bardzo znani i popularni amerykańscy autorzy, Maya Angelou i Michael Ondaatje. Angelou to jedna z największych poetek-aktywistek na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w USA. Pod koniec lat 50. Angelou współpracowała z Martinem Lutherem Kingiem. Jest również aktorką i reżyserką. Kandyjczyk Ondaatje znany jest w Polsce głównie za swojej powiesci "Angielski pacjent" na postawie którego w 1996 roku nakręcono film, który zdobył 9 Oscarów, w tym za "Najlepszy film".
AP / Uncredited
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję