Warszawa
Reklama

Odszedł Tadeusz Różewicz. "Nie spocznie się w Bogu... Przecie to nie kanapa...". ZDJĘCIA

24 kwietnia 2014, 11:30
"Był skromnym człowiekiem, pisał o rzeczach najważniejszych" - tak Tadeusza Różewicza wspomina Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki". Poeta w swojej twórczości poruszał tematy na pozór najprostsze, ale jednocześnie niezwykle doniosłe - podkreśla literaturoznawca. Jak dodaje, twórczość Różewicza wydaje się łatwa do czytania, ale tak naprawdę jest bardzo głęboka. Piotr Dobrołęcki zaznacza, że Tadeusz Różewicz w pełni zasłużył, by dołączyć do grona polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Zdaniem literaturoznawcy, Rożewicz spełniał wszystkie kryteria dla tej nagrody. Tadeusz Różewicz to autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina". Różewicz jest również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show".Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata.
"Był skromnym człowiekiem, pisał o rzeczach najważniejszych" - tak Tadeusza Różewicza wspomina Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki". Poeta w swojej twórczości poruszał tematy na pozór najprostsze, ale jednocześnie niezwykle doniosłe - podkreśla literaturoznawca. Jak dodaje, twórczość Różewicza wydaje się łatwa do czytania, ale tak naprawdę jest bardzo głęboka. Piotr Dobrołęcki zaznacza, że Tadeusz Różewicz w pełni zasłużył, by dołączyć do grona polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Zdaniem literaturoznawcy, Rożewicz spełniał wszystkie kryteria dla tej nagrody. Tadeusz Różewicz to autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina". Różewicz jest również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show".Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata. / PAP / Stanisław Moroz
Był pomostem łączącym inteligencję przedwojenną z elitą Polski powojennej. Wybitnym poetą, dramaturgiem i prozaikiem docenianym na całym świecie. Przez wiele lat wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Tadeusz Różewicz odszedł dziś rano. Miał 93 lata.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Reklama
Zobacz
Reklama