Reklama
Warszawa
Reklama

"Potwór bolszewicki" i rowery z fabryki broni. Polska propaganda na plakatach sprzed wojny

17 kwietnia 2015, 06:45
"Potwór bolszewicki", Autor nieznany, 1920 Propaganda polityczna dwudziestolecia międzywojennego w znacznej mierze kształtowana była przez niezbyt korzystne stosunki z Rosją sowiecką po wojnie 1920 roku. Znalazło to swoje odbicie zwłaszcza na plakatach i w ulotkach. Również karykatura nie stroniła od tematów "bolszewickich"...
"Potwór bolszewicki", Autor nieznany, 1920 Propaganda polityczna dwudziestolecia międzywojennego w znacznej mierze kształtowana była przez niezbyt korzystne stosunki z Rosją sowiecką po wojnie 1920 roku. Znalazło to swoje odbicie zwłaszcza na plakatach i w ulotkach. Również karykatura nie stroniła od tematów "bolszewickich"... / Media
Propaganda w Polsce przedwojennej kwitła. Plakaty wzywające do zwarcia szeregów przeciwko bolszewizmowi czy do popierania marszałka Józefa Piłsudskiego były nie tylko narzędziem agitacji, ale również codzienną sztuką ulicy. Kształtowały postawy polityczne, wpływały na nastroje społeczne, zachęcały do angażowania się w życie państwa, a nawet promowały zdrowy tryb życia. Archiwum Państwowe w Lublinie, w którego zbiorach znajduje się bogata kolekcja afiszy i druków ulotnych z wydawanych do 1939 roku, postanowiło podzielić się tymi skarbami. Tak powstał album "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego". Prezentujemy niektóre z prac najlepszych polskich przedwojennych grafików, jakie można znaleźć w tej publikacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(27)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • solidaruch
  2015-04-25 11:55:36
  Polski plakat przedstawiajacy potwora bolszewickiego jest wiernym oddaniem natury bolszewizmu.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kielczanin
  2015-04-17 10:42:28
  Do Durnyj Polak
  Za komunizmu bezrobocie było znacznie wyższe niż dziś. W każdym zakładzie pracy utrzymywano ludzi, dla których nie było pracy. Stąd gwałtowne rozprzestrzenienie nieróbstwa, alkoholizmu, wysoka wypadkowość i upadek etosu i jakośći pracy. Dodatkowo bardzo dużo ludzi było utrzymywanych przez państwo na tzw. rentach, które były przyznawane za byle co, np. podwyższone ciśnienie.
  2
 • pablo55
  2015-04-24 10:21:04
  Niezależnie od haseł, piękna grafika. Nie dałoby się jej wpisać w gacie.
  0
 • mercader
  2015-04-17 08:17:06
  Na szczęście w walce pomiędzy Stalinem, a Trockim umiarkowany (jak na bolszewika) Stalin zwyciężył.
  Bo mogło być dużo gorzej.
  Trocki był nieugiętym propagatorem terroru. W swoich rozważaniach podniósł mord i terror bezbronnych do rangi najwyższej cnoty w społeczeństwie komunistycznym.
  To Trocki był zwolennikiem rozpętania wojny światowej i rozprzestrzenienia pożogi rewolucyjnej na cały cywilizowany świat.
  0
 • viking
  2015-04-17 08:49:07
  Polska w 20-leciu była na bardzo dobrej drodze aby zostać państwem o którym zdecydowana większość obywateli mogła z przekonaniem mówić że jest o ich ojczyzna. Swiadczy o tym z pewnością to z jakim poświęceniem Polacy walczyli później o niepodległość. Moim zdaniem był to kraj wielkich nadziei pokoleń które długo na wolną Polskę czekały i sami wolną Polskę wywalczyli. Plakaty te mówią tylko o tym że była przepaść między wolną Polską a zniewoloną od mongolskich czasów Rosją. Dziwią mnie krytyczne na ten temat glosy na forum. Być może jest to dowód na to że ta przepaść zatarła się lub że nie piszą to Polacy znający naszą historię. Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia.
  0
 • Zejman
  2015-04-17 21:38:18
  Niektóre reklamy całkiem modern. Ta pierwsza z bolszewikami co wzbudziła takie emocje, to dość typowa agitka wojenna. Wtedy bolszewicy po I Wojnie ruszyli i zajęli połowę Polski i o włos byłby koniec. Tego typu plakaty były typowe przez wszystkie wojny. Jestem starszym panem i pamiętam takie ruskie niemieckie polskie angielskie na jedno kopyto. Zawsze jakieś pająki węże itd pokonywane przez "naszych"
  0
 • Karol
  2015-04-17 08:55:16
  Rosjanie mordują i grabią. Mało im ziemi tej co mają chcą mieć więcej. Teraz piszą w mediach że Polska chce zaatakować Rosję. Wariaty, mordercze wariaty!!
  Należy się zbroić - nawet podnieść podatki i przeznaczyć na wojsko!
  0
 • E tam dość śmiały pomysł
  2015-04-17 08:56:54
  Strzelający z łuku stojący na górskim szczycie Janosik obok roweru wyprodukowanego przez Fabrykę Broni w Radomiu to dość śmiały pomysł jak na reklamę.


  Tutaj chodziło o wsparcie polskiego przemysłu zbrojeniowego poprzez zakup polskiego roweru, produkowanego przez zakłady zbrojeniowe, pewnie produkcja uboczna. Miało to świadczyć o jakości i wspierać przemysł narodowy .
  0
 • Bulba
  2015-04-17 09:13:10
  To nie była propaganda, to była prawda.
  0
 • 67
  2015-04-20 11:47:00
  czekam na plakat, obywatelu strzeż się takiego rzadzenia
  1
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej