Ponad godzinę musieli stać chętni, którzy zamierzali obejrzeć wnętrza Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Do jednej z grup wyszedł prezydent Bronisław Komorowski. Oprowadzał po nowourządzonej Sali Chorągwianej, w której można zobaczyć wierne repliki historycznych sztandarów. Jednym z eksponatów jest symbol Solidarności.

Reklama

Eksponowana jest także kopia sztandarów z czasów ostatniego króla z dynastii Jagiellonów Zygmunta Augusta. Można także zobaczyć proporzec z czasów Powstania Listopadowego, a także sztandar Piłsudczyków. Sala Chorągwiana jest udostępniona publiczności po raz pierwszy. Oprócz Pałacu Prezydenckiego można było zwiedzać także gmach Sejmu i Senatu.

Zwiedzający w Warszawie mogli oglądać także między innymi nieznane zakamarki Stadionu Narodowego oraz otwarte niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich. Po stadionie gości oprowadzał między innymi piłkarz Michał Żewłakow oraz dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek. Można było zajrzeć między innymi do szatni zawodników a także do sali, w której odbywają się konferencje prasowe.

Dzień przed Nocą Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich otwarto pierwszą w historii placówki wystawę czasową. Ekspozycja "Do tych, co daleko” oparta jest na zachowanych w zbiorach YIVO Institute for Jewish Research amatorskich filmach z lat 20. i 30. kręconych przez Żydów ze Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzali rodzinne miejscowości w Polsce.

Zobacz wideo przygotowane przez SkyConcept:

http://youtu.be/G-QLH1YsAqI

Moc Muzeów obchodzona była również w innych miastach Polski. W Poznaniu wzięły w niej udział 24 placówki. Wiele ekspozycji zostało przygotowanych specjalnie na Noc Muzeów i wiązało się z jej hasłem - "Muzeum Utracone". Dotyczyły dzieł, które zostały utracone, ale również na przykład utraconych zawodów. Poznaniacy mogli także odwiedzić Centrum Kultury Zamek.

Reklama

Pisanie gęsim piórem i na glinianych tabliczkach, konkurs na najdłuższy tekst napisany pismem runicznym i wróżby. W Elblągu w czasie Nocy Muzeów można było wyruszyć w podróż w czasie. Przebrać się w strój sprzed kilku wieków, namalować zamek i wykaligrafować swoje imię. A także np. zobaczyć zabytki z różnych epok, m.in. znalezione na terenie Truso - osady Wikingów w Janowie pod Elblągiem oraz elbląskiej starówki - prezentowane na stałych wystawach, zmodernizowanych dzięki pomocy ministerstwa kultury.

W Zakopanem Muzeum Tatrzańskie właśnie na Noc Muzeów przygotowało wernisaż wystawy "Wyprawa - pośród tatrzańskich zakopiańskich idei".