W ostatnią drogę odprowadzili go znajomi, rodzina i koledzy - lektorzy. Jak wspominali, Lucjan Szołajski był profesjonalistą, a jednocześnie ciepłym, oraz otwartym człowiekiem.

Reklama

Jak podkreślał Jerzy Jakubowski, Lucjan Szołajski był maszyną do czytania - brał kilkadziesiąt stron tekstu i czytał je bezbłędnie, nie przygotowując się wcześniej. Potrafił w czasie czytania wyłapywać i przepracowywać błędy i niezręczności językowe - wspominał zmarłego kolegę Jerzy Jakubowski.

To był mój mistrz - mówiła o Lucjanie Szołajskim Joanna Dukaczewska. Jak wspominała, ucząc się od niego, przez pół roku słuchała Lucjana Szołajskiego . Potem, kiedy wypowiedziała frazę Tu Warszawa, w Programie Pierwszym Polskiego Radia - było to dla niej ogromnym przeżyciem.

Maciej Gudowski wspominał Lucjana Szołajskiego, jako wspaniałego kolegę i nauczyciela z którym przez kilkanaście lat pracował w Polskim Radio. Będzie go brakowało - podkreślał.

Lucjan Szołajski przez ponad 40 lat pracy nagrał listy dialogowe do ponad 20 tysięcy filmów. Przez wiele lat był związany z Polskim Radiem. W 2005 roku został uhonorowany Medalem 80-lecia Polskiego Radia.