Autor ilustracji do kilkuset książek, pedagog i wychowawca. Twórca ponad 200 ilustracji do książek, w tym w większości dla dzieci. Wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą.

Reklama

Zajmował się grafiką projektową, książkową, prasową, plakatem, rysunkiem i filmem animowanym. Należał do grona najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych.

Urodził się 29 lutego 1932 roku. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1989 roku dostał tytuł profesora.

W latach 1960-1964 był asystentem w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera. W latach 1975 - 2005 kierował pracownią książki i ilustracji w warszawskiej ASP.
Jako karykaturzysta debiutował w 1951 roku na łamach "Szpilek". Zamieszczał też rysunki w czasopismach: "Dookoła Świata", "Świat", "Wiadomości Kulturalne", a także w "Gazecie Wyborczej" i "Przeglądzie". Współpracował z wieloma wydawnictwami jako konsultant lub kierownik graficzny.


Główny nurt jego twórczości to ilustracja książkowa. Wykonał ilustracje do kilkuset książek, zarówno z literatury dla dzieci jak i klasycznej, między innymi do "Bajek" La Fontaine'a, "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Baśni" Hansa Christiana Andersena, "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta oraz Biblii. Był też autorem książek dla dzieci i ilustracji do nich , a także autorem wielu opracowań plastycznych do filmów.

Reklama

Otrzymał wiele nagród w dziedzinie ilustracji książkowej, wśród nich Grand Prix na wystawie sztuki ilustratorskiej w Bolonii, złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej w Lipsku, nagrodę "Premio Europeo" w Padwie. Był też nagradzany za swoją twórczość satyryczną - trzy razy otrzymał Srebrną i dwa razy Złotą Szpilkę, a także Grand Prix w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Karykatury z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996 roku.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach Towarzystwa Wydawców Książek na najlepiej wydaną książkę roku.