Noc Muzeów odbędzie się w Warszawie w nocy z 17 na 18 maja. Uczestniczyć w niej będzie ponad 230 placówek umieszczonych na terenie całego miasta.

Reklama

Oprócz instytucji kultury do akcji przyłączają się też placówki rządowe. Swe podwoje przed gośćmi otworzą: Parlament, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ale i debiutująca w Nocy Muzeów - Komenda Główna Policji. Reprezentująca ją Kornelia Oblińska zapowiada, że instytucja ma już z tej okazji przygotowany bogaty program. Będzie można zwiedzić gabinet Komendanta Głównego, gdzie zazwyczaj ograniczony wstęp mają nawet funkcjonariusze. Dostępna będzie również Sala Narad, w której zapadają najważniejsze decyzje Komendy. Przewidziano też spotkanie z antyterrorystami, którzy pokażą, jak z biegiem lat zmieniał się sprzęt, którym dysponują.

Choć oferta jest bardzo bogata, swojego faworyta ma prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Gospodarz miasta zaprasza do odwiedzenia Muzeum Warszawy. Liczy jednocześnie, że obiekt po swoim gruntownym remoncie będzie mógł śmiało konkurować z podobnymi placówkami w stolicach zachodniej Europy. Najmłodszych Gronkiewicz-Waltz zaprasza do stołecznego ratusza. Jak co roku, będzie można usiąść na jej fotelu, z którego zarządza miastem.

Według wstępnych szacunków, w stolicy Noc Muzeów przyciągnąć może nawet ćwierć miliona zwiedzających. Placówki będą otwarte do godziny 1 w nocy.