W opinii rosyjskiej dyplomacji umacnianie stosunków kulturalnych z Polską wciąż jest ważne. Nie zamierzamy rezygnować z organizacji w Polsce tradycyjnych imprez, festiwali, wystaw i innych projektów, cieszących się dużym zainteresowaniem polskiej publiczności - głosi oświadczenie przygotowane przez rzecznika MSZ Aleksandra Łukaszewicza.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Rok Polski w Rosji i Rosji w Polsce odwołany. Sikorski tłumaczy>>>

W jego ocenie krzyżujące się cykle imprez w ramach roku polskiego w Rosji i rosyjskiego w Polsce, w zamyśle miały pomóc w odbudowie kontaktów i zbliżeniu między obu narodami.

To nie pierwsza decyzja ze strony Polski, o odwołaniu wspólnego polsko - rosyjskiego przedsięwzięcia. Kilka tygodni temu Instytut Polski w Moskwie wycofał się ze współudziału w Międzynarodowym Festiwalu Książki, protestując przeciwko cenzurze stosowanej przez rosyjskie władze. Nie chcemy, aby naszych artystów kojarzono z cenzurą - mówił wtedy Polskiemu Radiu szef Instytutu Marek Radziwon. Krytycznie decyzję polskiego rządu o odwołaniu roku polskiego w Rosji komentują rosyjscy dziennikarze, zajmujący się polsko - rosyjskimi stosunkami. W ich opinii Warszawa godzi w dobro tych Rosjan, którzy kochają polską kulturę.