Autor "Małej Apokalipsy" i twórca filmu "Ostatni dzień lata" zmarł 7 stycznia. Miał 88 lat. Tadeusz Konwicki był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Autor "Kroniki wypadków miłosnych", "Kalendarza i klepsydry", a także "Powieści z oblężonego miasta".

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Zmarł pisarz Tadeusz Konwicki, autor "Małej Apokalipsy" i "Kroniki wypadków miłosnych">>>

Jego twórczość wyrasta z doświadczeń współczesnego mu pokolenia, młodzieży AK-owskiej walczącej na kresach Rzeczypospolitej i poszukującej swego miejsca w powojennej rzeczywistości. W latach 70. pisarz, który do 1966 roku był w PZPR, odszedł od marksizmu i związał się z opozycją. Książki z tego okresu "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa" zdominowała tematyka polityczna. Stały się one ironicznym opisem rzeczywistości Warszawy i Polski, z okresu upadającego systemu totalitarnego.

W późniejszych latach ukazały się między innymi, jego "Rzeka podziemna, podziemne ptaki", "Nowy Świat i okolice", "Pamflet na siebie" oraz "Pamiętam, że było gorąco" - zbiór wywiadów o tematyce filmowej. W 2009 roku została opublikowana antologia "Wiatr i pył", zawierająca mniej znane publikacje pisarza.

Konwicki - filmowiec, stworzył autorskie obrazy, jak: "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko". Dokonywał także adaptacji, reżyserując "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza oraz "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Za twórczość filmową i literacką Konwickiemu przyznano wiele wyróżnień w Polsce i za granicą, między innymi otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny i Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego w Nowym Jorku. W 2012 roku został wyróżniony tytułem Człowieka Roku Gazety Wyborczej, a także uhonorowany Krzyżem Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymywał nagrody na festiwalach filmowych, w tym w: Wenecji, Edynburgu i Mannheim.