Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska wręczając odznaczenia podkreślała, że artyści odgrywają ważną rolę w budowaniu wizerunku Polski na całym świecie. Polska jest z was dumna - mówiła do odznaczonych szefowa resortu kultury.

Reklama

Grażyna Brodzińska została uhonorowana złotym medalem Gloria Artis. W rozmowie z IAR podkreślała, że warto pracować i poświęcać się scenie. Kocham mój zawód, daje mi tyle radości i szczęścia - mówiła gwiazda polskiej sceny operetkowej.

Profesor Jan Miodek podkreślał, że to odznaczenie to niezwykła zachęta do dalszego działania. Jeśli moją pracę dla języka potraktowano w kategorii szeroko pojętej sztuki, to powiem językiem sztuki czy językiem Norwida - jest to dla mnie niewątpliwe zachwycenie do pracy - powiedział językoznawca.

Medalami "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" uhonorowani zostali także: organista Joachim Grubich, skrzypek Krzysztof Jakowicz, charakteryzator Waldemar Pokromski, grafik Stanisław Wieczorek, tancerz i choreograf Witold Zapała, rzeźbiarz Kazimierz Gustaw Zemła i Piotr Gawron, który zaprojektował medal Gloria Artis.

Odznaczenie przyznawane jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Krajewski, Bralczyk i Niedenthal gośćmi Bieszczadzkiego Lata z Książką>>>