Reklama

PIW został postawiony w stan likwidacji w 2012 roku z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przez ostatnie lata utrzymywał się wyłącznie z wyprzedaży majątku, a jego działalność podstawowa - wydawanie książek - przynosiła straty.

Wysokość zobowiązań przedsiębiorstwa PIW na30 czerwca tego roku wynosiła 5,5 mln zł. W wyniku prac międzyresortowego zespołu, Maciej Szudek, likwidator PIW 5 października zawarł umowę sprzedaży dwóch pięter kamienicy przy ul. Foksal na rzecz narodowej instytucji kultury - Instytutu Książki.

Zapłacona kwota 6,3 mln zł wystarczyła do spłaty długów przedsiębiorstwa i przywrócenia dodatnich funduszy przedsiębiorstwa. To pozwala na dalsze przekształcenia przedsiębiorstwa.

Według wstępnego harmonogramu przygotowanego przez likwidatora, proces przekształcenia w Narodową Instytucję Kultury może się zamknąć do 31 marca 2016 roku. Z chwilą przekształcenia, nadzór nad PIW-em zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama