Według władz TVP, "dzięki działaniu Agencji zwiększy się liczba premierowych spektakli, prezentowanych widzom Telewizji Polskiej. Będą wśród nich przedstawienia, oparte na tekstach napisanych specjalnie na zamówienie Agencji Kreacji Teatru Telewizji".

Reklama

Pełnomocnikiem Zarządu ds. utworzenia Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej została Ewa Millies-Lacroix, wieloletnia redaktor Teatru Telewizji.

Cieszę się, że nastąpił powrót do sytuacji, gdy poniedziałkowy Teatr Telewizji odzyskuje swoją pozycję. Chcemy podnieść jego rangę artystyczną i społeczną, a zwłaszcza przedstawić nowoczesne propozycje - powiedziała Ewa Millies-Lacroix.

Zamierzamy skupić się zwłaszcza na poniedziałkowym paśmie, tak, aby od września pojawiły się przynajmniej dwie premiery miesięcznie - dodała. Zapowiedziała, że nowa jednostka w TVP będzie chciała "reaktywować Scenę Faktu, a także cykl przedstawień dla dzieci".

Szukamy autorów i nowych wyzwań. Zapewnimy twórcom nowoczesne, lepsze warunki pracy. Wierzę, że widzowie powrócą do Teatru Telewizji - zapowiedziała Millies-Lacroix.

Reklama

W komunikacie TVP przesłanym PAP w piątek napisano, że "powołanie nowej jednostki Teatru Telewizji to powrót do najlepszych tradycji Telewizji Polskiej".

Reklama

Teatr Telewizji to zjawisko unikatowe w skali światowej, które zasługuje na wyjątkową opiekę Telewizji Polskiej - podkreślił cytowany w komunikacie prezes TVP Jacek Kurski. Dodał, że jego spektakle "trwale wpisały się w polskie dziedzictwo kulturowe i wypełniają najwyższe standardy misji publicznej". - Powołanie Agenci Kreacji Teatru Telewizji przywróci mu należną rangę w polskiej kulturze, pozwoli popularyzować kulturę wysoką i wzbogacić ofertę programową o produkcje najwyższej jakości - poinformował Kurski.

Pierwsze spektakle wyprodukowane przez nową Agencję pojawią się już we wrześniu w ramach jesiennej ramówki TVP.

Ewa Millies-Lacroix ukończyła studia na Wydziale Polonistyki UW oraz Wydziale Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna). W 1992 r. ukończyła cykl seminariów menedżerskich w zakresie organizacji i produkcji programów telewizyjnych (Polish Institute of Management). Współpracuje z Teatrem Telewizji od 1989 r. Na swoim koncie ma ponad 200 przedstawień, których była producentką, redaktor prowadzącą i scenarzystką. Jest dyrektorem organizacyjno-artystycznym Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" w Sopocie.