W piątek w MKiDN nastąpiło uroczyste podpisanie umowy, na mocy której Naczelna Organizacja Techniczna podarowała Narodowemu Muzeum Techniki znaczą większość zbiorów likwidowanego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz sprzedało wyposażenie tego Muzeum wraz ze zbiorami bibliotecznymi i archiwum dotyczącym różnych dziedzin techniki, zawierającym zarówno dokumentację fotograficzną, jaki plany konstrukcyjne wielu maszyn i urządzeń.

Reklama

Kończymy dzisiaj, mam nadzieję, pewien etap, etap dość długi, mniej więcej pół roku zajęło dogadywanie spraw związanych z powstaniem Narodowego Muzeum Techniki (...) Problem związany z zadłużeniem poprzedniego podmiotu, z faktem, że to Naczelna Organizacja Techniczna dysponowała eksponatami, dokumentacją, wyposażeniem tamtego Muzeum, powodował, że postanowiliśmy rozwiązać te kwestie, spłacić zadłużenie NOT i dzisiaj podpisujemy umowę, która jest umową darowizny i sprzedaży - wyjaśnił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Chciałem podziękować wszystkim, którzy pracowali przy tym dziele, bo to nie było takie proste ze względów techniczno-legislacyjnych, prawnych. Dzięki temu, w jakimś sensie, porządkujemy sprawy z przeszłości, będziemy mieli instytucję, która mam nadzieję będzie instytucją nowoczesną, będzie miała charakter narodowy - podkreślił minister kultury.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat borykała się z problemami finansowymi.

Na początku br. zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący Muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. W pierwszych dniach czerwca MKiDN poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia z MNiSW oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki. Resort podał, że współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT ws. uregulowania jego zadłużenia.

Reklama

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.