Dzieło Franciszka Żmurki wystawiano m.in. na World's Columbian Exposition w Chicago w 1893 roku – jednej z najważniejszych wystaw powszechnych końca XIX wieku. Obraz najpierw został zakupiony przez Konsulat Polski w Chicago, następnie przez lata pozostawał w prywatnych rękach. Na monumentalnym płótnie o wymiarach 1,4 na 2,8 metra artysta przedstawia dwie kobiety w intymnej, buduarowej przestrzeni, wypełnionej bogatymi tkaninami. Ta orientalna sceneria jest tłem dla narkotycznego półsnu. Na niewielkim stoliku spoczywa fajka do palenia opium. Kobietom, rozciągniętym w leniwych pozach, suknie spływają z ramion, obnażając ich ciała. To, co dziś może szokować widzów – przedstawienia palenia opium, odrętwiałych ciał i narkotycznych wizji – było domeną akademików. A opium zaliczano do jednego z najpopularniejszych narkotyków w XIX stuleciu. Handel tą substancją wywołał nawet dwie wojny pomiędzy Wielką Brytanią a Chinami. Franciszek Żmurko, czołowy przedstawiciel akademizmu, był jednym z najpopularniejszych malarzy przełomu wieków na ziemiach polskich. Osiągał sukcesy na wystawach sztuki w całej Europie, a jego prace były zamawiane nawet przez klientelę ze Stanów Zjednoczonych. Dziś jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

Reklama

Portrety dzieci to najbardziej charakterystyczny motyw twórczości Tadeusza Makowskiego. Artysta, po kontakcie z kubizmem Henriego Le Fauconniera oraz fascynacji bretońskim folklorem i mistrzami niderlandzkimi, u progu lat 20. zaczął kierować się ku neoromantycznej sztuce intymnego wejrzenia w duszę dziecka. Prezentowany na wystawie obraz "Dziewczynka z kapeluszem i kwiatami" powstał w 1925 roku. Dwa lata później pojawił się na wystawie w Paryżu i od tego czasu pozostawał w rękach prywatnych. Prace Makowskiego cieszą się ogromnym powodzeniem. W ubiegłym roku obraz "Latawce" sprzedano za ponad 2 miliony złotych. To obecnie jedno z najdroższych dzieł sprzedanych kiedykolwiek w Polsce.

Media

Na wystawie pojawi się również wyjątkowy portret Heleny Karczewskiej, najmłodszej siostry Jacka Malczewskiego. Artysta, na wzór holenderskich mistrzów XVII wieku, prezentuje modelkę na tle jedwabnej tkaniny, ukazując widzowi pełnię swojego kunsztu malarskiego. W porównaniu do prac z wczesnego etapu twórczości Malczewskiego, prezentowany portret wyróżnia się nowatorskim podejściem. Artysta często bywał w Lusławicach pod Zakliczynem, gdzie mieszkała Helena wraz z drugą siostrą, Bronisławą Malczewską. Dom sióstr od podłóg po sufity wypełniony był twórczością malarza, a sam Malczewski odnajdywał tam swoją przystań, w której mógł tworzyć obrazy przepełnione rodzinną atmosferą i spokojem.

Na wystawie pojawi się również praca "Dwie głowy" Henryka Siemiradzkiego. Pochodzi z przełomu lat 70. i 80. XIX wieku, najlepszego okresu twórczości malarza, kiedy studiował włoską naturę w plenerze. Siemiradzki to jeden z najbardziej cenionych twórców. Jego"Rozbitek" był przez 13 lat rekordem na polskim artyście. 3 lata później sprzedał się jeszcze drożej. W Londynie zapłacono za niego ponad 1,7 mln dolarów.

Na wystawie Sztuka Dawna zobaczyć będzie można również dzieła takich twórców jak m.in. Wilhelm Kotarbiński, Maurycy Mędrzycki, Wojciech Kossak czy Jakub Zucker. 6 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane.

Wystawa Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie: 27 maja – 6 czerwca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny