Bestsellery Empiku to swoisty barometr trendów, co odzwierciedlają także kategorie, dlatego nie mogło zabraknąć osobnych nagród dla hip-hopu czy kryminału/sensacji/thrillera. Wśród dreszczowców bezkonkurencyjna okazała się „Pacjentka” Alexa Michaelidesa. Obecny na gali autor miał podwójny powód do radości – jako jedyny laureat otrzymał tego wieczora dwie nagrody, triumfując także w nowej kategorii audiobook.

Reklama

Po zeszłorocznej statuetce dla „Tatuażysty z Auschwitz” polscy czytelnicy po raz kolejny docenili książkę o podobnej tematyce. Inspirowana życiem Niemki prowadzącej przedszkole dla obozowych dzieci książka „Kołysanka z Auschwitz” przyniosła Mario Escobarowi statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura piękna.

Młodość obok doświadczenia

Zwycięzcą kategorii hip-hop został Sokół – ikona polskiego rapu. Mimo że karierę na rodzimej scenie muzycznej rozpoczął niemal ćwierć wieku temu, to jego zwycięski album „Wojtek Sokół” jest pierwszym w pełni solowym wydawnictwem.

Reklama

Obok artystów, którzy od lat triumfują na scenach, na muzycznym podium pojawiła się też 15-letnia Roksana Węgiel, o włos pokonując Darię Zawiałow w kategorii pop/rock. Nagrodzony krążek „Roksana Węgiel” zaledwie dwa miesiące po premierze zdobył status Złotej Płyty, którą wręczono po występie podczas ubiegłorocznej gali. W tym roku na chwilę przed uroczystością na czerwonym dywanie wokalistka odebrała platynową płytę, co zostało pokazane w relacji na żywo na facebooku Empiku. Następnie ponownie stanęła na scenie Bestsellerów – tym razem by odebrać nagrodę.

Reklama

"Kler" dominuje także na małym ekranie

Setki tysięcy widzów w kinach w całej Polsce, liczne nagrody na festiwalach i ogromne emocje – „Kler” odbijał się szerokim echem jeszcze wiele miesięcy po premierze. O jego ogromnej popularności, także wśród widzów małego ekranu, świadczy statuetka Bestsellera Empiku 2019 w kategorii film fabularny, a Wojtek Smarzowski po raz kolejny udowodnił, że należy do czołówki rodzimych reżyserów.

Empik promuje wschodzące talenty

Tegoroczna edycja plebiscytu znacząco różni się od poprzednich, a to za sprawą nagród Odkrycia Empiku, przyznawanych przez składające się z ekspertów i autorytetów w danej kategorii jury. Niezależna od wyników sprzedaży, wskazująca publiczności twórców oryginalnych, bezkompromisowych i takich, których twórczość po prostu warto śledzić. Odkrycia Empiku wręczono w trzech kategoriach: Muzyki (jury w składzie Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Grupy Empik, Dominik Sadowski i Anna Żurek, Literatury (Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku, Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz) oraz Filmu (Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku, Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska).

Mistrzynią słowa pisanego została Dominika Słowik. Autorka “Zimowli” zachwyciła jury bogatym warsztatem językowym i umiejętną konstrukcją wielopiętrowych zagadek. Wśród muzyków wyróżniono Hanię Rani za płytę i trasę “Esja”. O sukcesie pianistki zadecydował talent kompozytorski, kunszt wykonania, postawa artystyczna, w której konsekwencja nie zabija spontaniczności oraz otwartość na innych - artystów i publiczność. Pierwszym reżyserem, który może pochwalić się filmowym Odkryciem Empiku został zaś Bartosz Kruhlik za pełnometrażowy debiut „Supernova”, w którym zachwycił przede wszystkim przykładem rzemieślniczego mistrzostwa, zdumiewającego na początku kariery.

Wydarzenie Roku 2019

Ubiegły rok pozostanie w pamięci przede wszystkim dzięki kolejnej nagrodzie Nobla dla Polskiej autorki. Wydarzeniem Roku 2019 okrzyknięto wykład noblowski Olgi Tokarczuk “Czuły narrator” i efekt Nobla w Polsce.

W oprawie muzycznej wydarzenia, w aranżacjach Miuosha pojawili się m.in. Krzysztof Zalewski i Ania Dąbrowska we wspólnym utworze, Ten Typ Mes z Hanią Rani czy Beata Kozidrak z Natalią Nykiel. Nie zabrakło także premierowe wykonania Rojka, Mrozu oraz duetu KARAŚ/ROGUCKI. Empik odkrył też przed polską publicznością świetnie zapowiadający się irlandzki zespół Inhaler, którego wokalistą jest Elijah Hewson, syn Bono.

Gali Bestsellerów Empiku zawsze towarzyszy wyjątkowa oprawa muzyczna. W tym roku czekają nas występy zarówno cenionych polskich artystów, jak i gości z zagranicy. Na scenie usłyszymy m.in. jeden z najlepiej zapowiadających się zespołów młodego pokolenia Inhaler, którego frontmanem jest Elijah Hewson, syn wokalisty zespołu U2 Bono. Krytycy już teraz przewidują, że młoda formacja może w kolejnych miesiącach namieszać na międzynarodowym rynku muzycznym, a przygotowywana do wydania jesienią płyta stać się jednym z najważniejszych albumów roku.