Jak wyjaśnił Węgrzyn, "pierwszym spektaklem na VOD w najkrótszym miesiącu roku będzie +Martwa natura+ w reżyserii Agnieszki Jakimiak, prezentowana w czwartek o godz. 18, a później jeszcze 26 lutego". "Spektakl inspirowany życiem i twórczością niemieckiego artysty i aktywisty ekologicznego, Josepha Beuysa, opowiada o zbliżającej się katastrofie ekologicznej i postawach ludzkich wobec tego procesu" - czytamy w zapowiedzi.

Reklama

18 lutego zaprezentowany zostanie wcześniejszy spektakl tej samej reżyserki – "Strach zżerać duszę" na podstawie znanego filmu Rainera Wernera Fassbindera.

Jak zaznaczono, "luty to w Teatrze Powszechnym także miesiąc spektakli-dystopii, przedstawiających wizje świata przyszłości, których przekaz zwłaszcza w dobie pandemii okazuje się niezwykle sugestywny".

"+Damaszek 2045+, którego nagranie zostanie wyświetlone 7 lutego, to spektakl stworzony przez aktorów Teatru Powszechnego oraz twórców pochodzących z Syrii - reżysera Omara Abusaadę, dramaturga Mohammada Al Attara oraz scenografkę Bissane Al Sharif. Ukazuje losy społeczeństwa, w którym dokonano podmiany oficjalnej wersji historii, zadaje pytania o zbiorową amnezję oraz narracje tworzone przez zwycięzców i zwyciężonych" - napisał Węgrzyn. Dodał, że spektakl powstał w 2019 r. w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions", którego Teatr Powszechny był partnerem.

1984 bardziej aktualny

W przesłanej informacji zwrócono uwagę, że "coraz bardziej aktualnym tytułem okazuje się też przedstawienie +1984+ w reżyserii Barbary Wysockiej na podstawie klasyki gatunku, czyli powieści +Rok 1984+ George'a Orwella". Dwa pokazy "1984" zaplanowano na 12 i 20 lutego.

"Trzecim spektaklem z tego nurtu jest +Odyseja kosmiczna 2021+ (21 lutego na VOD), opowiadająca o losach wielokulturowej grupy ochotników podczas ekspedycji na Marsa" - napisano. Jak przypomniano, premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2020 r., jako efekt pracy połączonych zespołów Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa w ramach projektu "Dramaturgie społeczne".

13 lutego odbędzie się pokaz spektaklu "Dobrobyt" węgierskiego reżysera Arpada Schillinga. "Prosta historia młodej pary, która otrzymuje zaproszenie na weekendowy pobyt w luksusowym hotelu, szybko zamienia się w tragikomedię, pełną grozy i abstrakcyjnego humoru, dlatego spektakl emitowany tego konkretnego dnia można z przymrużeniem oka potraktować jako swoiste +Antywalentynki+" - napisał Węgrzyn.

Jak wyjaśnił, "luty zakończą dwa pokazy +Biegunów+ na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary (27 i 28 lutego)".

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie: www.vod.powszechny.com. Informacje o tym, jak korzystać z platformy VOD Teatru Powszechnego znaleźć można na stronie: www.powszechny.com/aktualnosci/spektakle-teatru-powszechnego-online-na-platformie-vod-powszechny-com.html. (