W kondukcie pogrzebowym była rodzina, liczni przyjaciele - artyści - przedstawiciele władz, ale i mieszkańcy Wrocławia i całego Dolnego Śląska.

Reklama

- Swoją sagą o przesiedleńcach z Kresów, swą trylogią o rodzinach Kargulów i Pawlaków zrobiłeś bardzo dużo dla integracji naszej dolnośląskiej społeczności, dla kształtowania się tożsamości Dolnoślązaków. Jesteś honorowym obywatelem Dolnego Śląska, bo doceniamy to, co zrobiłeś swoimi filmami dla nas i dla całej Polski - mówił przewodniczący sejmiku woj. dolnośląskiego Andrzej Jaroch.

Reżyser Waldemar Krzystek odczytał list prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego, w którym podkreślono, że Chęciński był wybitnym twórcą. "Żegnamy cię z żalem, ale też i z pewną zazdrością. Dlatego, że w swoim długim życiu potrafiłeś zrobić tak wiele. Masz w dorobku filmy, które przyniosły ci ogromną popularność i są wciąż chętnie oglądane" - napisał w liście Bromski.

Aktor Andrzej Grabowski odczytał pełny anegdot list aktora Jana Nowickiego, który spuentował śmierć reżysera cytatem z tytułów jego filmów. - Można powiedzieć, że odchodzą sami swoi, bo nie ma mocnych. Bywaj - powiedział aktor.

Pośmiertne odznaczenie

Reklama

Wcześniej prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył reżysera Sylwestra Chęcińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Order został wręczony przed mszą świętą odprawioną w Archikatedrze pw. Świętego Jana Chrzciciela we Wrocławiu. List w imieniu prezydenta odczyta jego doradca Tadeusz Deszkiewicz.

Reklama

Prezydent podkreślił, że Sylwester Chęciński był wyjątkowym twórcą, który satyrą potrafił walczyć z absurdami PRL i komunizmem.

"Mam nadzieję, że jego trylogia o rodzinach Kargulów i Pawlaków nie straci zainteresowania wśród widzów i będzie wciąż chętnie oglądana przez kolejne pokolenia, które mają już prawo nie pamiętać czasów PRL" - napisał prezydent.

Podkreślił, że reżyser był wybitnym artystą i ma też wielkie zasługi dla krzewienia polskości, dlatego pośmiertnie przyznał Chęcińskiemu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka odczytała też list od wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Sylwester Chęciński - kim był?

Sylwester Chęciński urodził się w 1930 roku na Lubelszczyźnie. Liceum skończył w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku, a 1956 r. ukończył łódzką szkołę filmową. Swój pierwszy film, "Historię Żółtej Ciżemki" nakręcił pięć lat później.

Chęciński na swoim koncie ma także popularną trylogię z Kargulem i Pawlakiem, czyli filmy "Sami Swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także "Wielkiego Szu". Nakręcił w sumie 16 filmów fabularnych.

W 2014 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni został uhonorowany "Platynowymi Lwami" za całokształt twórczości. W 2017 r. dostał Orła za osiągnięcia życia.

W swojej karierze był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski w ubiegłym roku krzyżem komandorskim z gwiazdą, a także Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest honorowym obywatelem Wrocławia i Dolnego Śląska.

Chęciński zmarł 8 grudnia w wieku 91 lat.