O śmierci pisarki z powodu komplikacji wywołanych chorobą Parkinsona poinformował jej wydawca Penguin Random House.

"Didion była jedną z najbardziej przenikliwych pisarek i wnikliwych obserwatorek w kraju. Jej najlepiej sprzedające się dzieła beletrystyczne, komentarze i wspomnienia otrzymały wiele wyróżnień i są uważane za współczesną klasykę" – napisał wydawca w oświadczeniu.

Reklama

Joan Didion

Pisarka była w 2005 roku laureatką National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, za książkę "Rok magicznego myślenia", w której opisuje żałobę po stracie męża. Książka ta znalazła się także w finale Nagrody Pulitzera w kategorii biografii i autobiografii.

W sumie Didion napisała 19 książek; jej debiutem był "Run River" z 1963 roku, gdy pracowała w amerykańskim "Vogue'u".

Didion łączyła działalność dziennikarską z twórczością literacką. Jej powieści psychologiczno-obyczajowe poruszały kwestie dezintegracji współczesnego społeczeństwa. W zbiorach esejów poddała krytyce amerykańską rzeczywistość społeczno-polityczną.

W Polsce kilka książek Didion opublikowano w latach 80.; w 2019 roku wydano "Rok magicznego myślenia", a w bieżącym roku "Powiem wam, co o tym myślę" - zbiór wysoko cenionych esejów, które pisała w latach 1968-2000.

W 2008 roku w warszawskim Teatrze Studio wystawiono monodram na podstawie "Roku magicznego myślenia", w którym zagrała Ewa Błaszczyk. W amerykańskiej wersji teatralnej tej książki wystąpiła na Broadwayu Vanessa Redgrave.