Motywem przewodnim w tym roku jest 130. rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych, gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka oraz gen. Stanisława Sosabowskiego, oraz ich wkład w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich.

Reklama

W odróżnieniu od dwóch poprzednich edycji, które z powodu pandemii koronawirusa, odbyły się w większości wirtualnie, w tym roku przeważająca część z ponad stu wydarzeń, będzie na żywo. W ramach tegorocznych PHD odbędą się wykłady, koncerty, festiwale, pikniki oraz konkursy poświęcone polskiej kulturze i historii.

Dla miłośników historii

Miłośnicy historii będą mieli do wyboru m.in. zwiedzanie miejsc w stolicy Wielkiej Brytanii związanych z trzema generałami, posłuchanie dyskusji poświęconej Grupie Ładosia z udziałem historyków Rogera Moorhouse’a i Jennifer Grant, a także obejrzenie objazdowej wystawy o polsko-brytyjskiej współpracy wojskowej podczas II wojny światowej, która zatrzyma się m.in. w Worcester i Duxford. W Chester zaprezentowane zostaną modele polskich samolotów, w Leicester - wystawa poświęcona polskim pilotom, a na Wyspie Wight odbędą się 80. rocznicy jej obrony przez ORP Błyskawica.

Reklama

Polish Heritage Days są świętowane od 2017 r. przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja. Ich celem jest promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Zjednoczonego Królestwa, polonijnej solidarności społecznej, wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w tym kraju.