Złożyłem wniosek o obywatelstwo do prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy jeszcze przed wojną, praktycznie rok temu – napisał artysta, informując, że w sobotę otrzymał obywatelstwo polskie.

Reklama

"Żegnam się z rosyjskim obywatelstwem"

Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem. Niestety, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i po prostu ludzie posiadający serce, pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, ja tak samo musiałem zrezygnować z obywatelstwa kraju z faszystowskim reżimem politycznym. Przykro mi, że w Rosji nastał reżim faszystowski - czytamy w wypowiedzi Iwana Wyrypajewa w mediach społecznościowych.

Reżyser i dramatopisarz podkreślił, że "nie chce mieć nic wspólnego z reżimem". Jak zapewnił, nadal będzie robił wszystko, co w jego mocy, "aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat". Wyraził wdzięczność wobec wszystkich Polaków, dzięki którym od lat tworzył w naszym kraju. Dziękuję Panu Prezydentowi RP oraz moim kolegom, wybitnym polskim twórcom, którzy podpisali list poparcia dla mnie - napisał.

Reklama

Artysta podziękował również prawnikom, którzy pomogli mu przejść przez skomplikowaną procedurę. W Polsce mam rodziców, braci i siostry, dzieci, studentów, kolegów, przyjaciół. Więc jestem w domu. Zawsze uważałem i nadal uważam, że człowiek to nie narodowość, obywatelstwo, rasa, a nawet płeć. Człowiek to wszechświat - podsumował.

Iwan Wyrypajew urodził się w 1974 roku w Irkucku. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Irkuckiej Szkoły Teatralnej. Studiował także reżyserię w Instytucie Teatralnym im. B. Szczukina w Moskwie. W 2001 r. rozpoczął współpracę z moskiewskim "Teatr.doc". Jako reżyser ma na koncie kilkadziesiąt inscenizacji teatralnych na całym świecie. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Światowy rozgłos przyniósł mu dramat zatytułowany "Sny". Szczególne uznanie polskiej publiczności zyskał także debiutem filmowym "Euforia", wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii "Teatr". Prywatnie, od 2007 roku, jest mężem polskiej aktorki Karoliny Gruszki.