W Pyrkonie uczestniczą fani wszelkiego rodzaju fantastycznych gier, filmów, książek i seriali oraz entuzjaści mangi i anime. Pyrkon jest obecnie największym w Polsce festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce, a także jednym z największych w tej części Europy. W 2019 r. na Pyrkon sprzedano ok. 52 tys. biletów.

Reklama

W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja wydarzenia. „Pyrkon to bogactwo wyboru i miejsce pełne różnorodności – dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami i wystawami, spektakle teatralne, koncerty, pokazy, a także prestiżowy konkurs cosplay – Maskarada – który od lat jest doskonałym show uwielbianym przez uczestników festiwalu. To również miejsce, w którym można spotkać ulubionych autorów książek, twórców gier, komiksów, RPG, influencerów i aktorów” – podkreślili organizatorzy.

Uczestnicy Pyrkonu atrakcje dla siebie będą mogli znaleźć w różnorodnych blokach tematycznych. W bloku literackim nie zabraknie polskich i zagranicznych pisarzy literatury fantastycznej. Na festiwalu gościć będą m.in. Rebecca F. Kuang - autorka trylogii "Wojna makowa", Samantha Shannon - twórczyni cyklu "Czas żniw" oraz Graham Masterton – jeden z najsłynniejszych autorów horrorów na świecie.

W bloku naukowym można będzie się dowiedzieć m.in., czy podróże w czasie i teleportacje są możliwe, czy metal można zamienić w złoto i odkryć, jak wiele prawdy mieści się w menzurce pełnej alchemicznej mikstury. Wśród prelegentów znajdą się m.in. dr hab. Andrzej Dragan i dr Tomasz Rożek.

W trakcie festiwalu nie zabraknie również bloku komiksowego, w ramach którego uczestnicy będą mogli spotkać się z Bartoszem Sztyborem, Agnieszką Kamieńską, Piotrem Bednarczykiem, Katarzyną Witerscheim. Organizatorzy przygotowali również blok filmowo-serialowy, a w nim jednym z prelegentów będzie Edward James Olmos - znany głównie z roli admirała Williama Adamy z serialu "Battlestar Galactica".

Reklama

Podczas poznańskiego święta fantastyki działać będzie również kino plenerowe. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych uczestników festiwalu. Organizatorzy przygotowali strefę dziecięcą, w której odbędą się m.in. warsztaty rękodzielnicze, sesje fabularne, zabawy przy muzyce a także pokazy laboratoryjne.

Festiwal Fantastyki Pyrkon potrwa na Międzynarodowych Targach Poznańskich do niedzieli 19 czerwca.