Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w roku i tych, które nowy rok zaczynają.

Odbywa się on w Złotej Sali Musikverein. Z racji tego, że mieści się tam niewiele osób i nie tak łatwo dostać bilet na to wydarzenie, koncert co roku jest transmitowany przez ponad 90 stacji telewizyjnych na całym świecie.

Jak zdobywa się bilety na Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich?

Reklama

Ciekawostką jest to, że by w ogóle zdobyć bilet trzeba mieć trochę szczęścia. Ze względu na ogromne zainteresowanie, bilety są losowane na stronie Filharmoników Wiedeńskich.

Ich ceny wahają się od 35 do 1090 euro, za koncert sylwestrowy – od 25 do 800 euro, a za koncert próbny – od 20 do 495 euro. W ramach wszystkich trzech koncertów wykonywany będzie taki sam repertuar. Status losowania można sprawdzić w każdej chwili w profilu użytkownika.

Trwa ładowanie wpisu

Jak długo trwa Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich?

Koncert trwa zazwyczaj ok. 2 godzin. Każdego, kto na żywo będzie oglądał grę muzyków mimo tego, że odbywa się on w południe, obowiązuje strój wieczorowy.

Wiedeńska orkiestra to zazwyczaj do 80 do 120 muzyków.

Trwa ładowanie wpisu

W programie koncertu noworocznego znalazły się m.in. Karl Komzák: Erzherzog Albrecht-Marsch, op. 136, Johann Strauss II.: Wiener Bonbons. Walc, op. 307, Johann Strauss II.: Figaro-Polka. Polka française, op. 320, Josef Hellmesberger (syn): Für die ganze Welt. Walc, Eduard Strauss: Ohne Bremse. Polka schnell, op. 238, Johann Strauss II.: Uwertura do operetki "Waldmeister', Johann Strauss II.: Ischler Walzer. Nachgelassener Walzer Nr. 2, Johann Strauss II.: Nachtigall-Polka, op. 222, Eduard Strauss: Die Hochquelle. Polka mazur, op. 114, Johann Strauss II.: Neue Pizzicato-Polka. op. 449, Josef Hellmesberger (syn): Estudiantina-Polka z baletu "Die Perle von Iberien", Carl Michael Ziehrer: Wiener Bürger. Walc, op. 419, Anton Bruckner: Kadryl, WAB 121 (Orchestr. W. Dörner), Hans Christian Lumbye: Glædeligt Nytaar! Galopp, Josef Strauss: Delirien. Walc, op. 212.

Gdzie i o której odbędzie się transmisja koncertu noworocznego z Wiednia?

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich będzie można oglądać II część koncertu od godz. 12.15 w niedzielę 1 stycznia 2023 r. w TVP2. Wcześniej o godz. 11.15 TVP Kultura pokaże jego I część. Powtórkę będzie można obejrzeć również w TVP2 jeszcze tego samego dnia - o godzinie 23:55.

Wyemituje go także antena radiowa Programu Drugiego Polskiego Radia od godziny 11.15.