Dziewięcioosobową listę czołowych emigrantów otwiera Miron Fiodorow, znany pod pseudonimem Oxxxymiron, jeden z najpopularniejszych rosyjskich raperów. Wkrótce po rozpoczęciu wojny opuścił Rosję, nazywając inwazję "katastrofą i zbrodnią".

Reklama

Primabalerina Olga Smirnowa odeszła w marcu z rosyjskiego baletu Bolszoj, mówiąc, że jest "przeciwko tej wojnie każdym włóknem swojej duszy". Po wyjeździe z Rosji dołączyła do Holenderskiego Baletu Narodowego.

Reklama

Zwykle pili sylwestrowego szampana…

Po inwazji na Ukrainę radziecka legenda muzyki pop Ałła Pugaczowa i jej mąż, komik i prezenter telewizyjny Maxim Gałkin, wyjechali do Izraela ze swoimi dziećmi. Para pozostawiła po sobie wielką dziurę w rosyjskiej popkulturze - twierdzi TMT. Było to szczególnie widoczne w sylwestra - podkreśla autorka tekstu - kiedy wielu Rosjan spodziewało się tradycyjnie zobaczyć zarówno Gałkina, jak i Pugaczową pijących szampana o północy na ekranach telewizorów.

Na liście gazety jest też pięciokrotna złota medalistka olimpijska i sekretarz generalna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) Anastasia Dawidowa, która ogłosiła pod koniec września, że opuszcza Rosję. Chociaż nie potępiła wprost wojny, podkreśla TMT, doniesienia rosyjskich mediów o jej wyjeździe sugerowały, że nie zamierza wracać do domu. Dawidowa nadal trenuje pływanie synchroniczne w swoim nowym miejscu zamieszkania, Dubaju.

Reklama

"Umrzeć lub odejść"

Little Big, popularny zespół punkowy Ilji Prusikina i SoniiTajurskiej opuścił Rosję w proteście przeciwko wojnie w tydzień po inwazji. Cztery miesiące później wydał swoją antywojenną piosenkę "Generation Cancellation", która zawiera tekst "umrzeć lub odejść / nie mam wyboru".

Maria Alochina z grupy Pussy Riot, znanej z akcji przeciwko Kremlowi, podjęła decyzję o opuszczeniu Rosji w maju, po tym jak sąd nakazał zamianę jej aresztu domowego na karę więzienia. Przez białoruską granicę została przemycona na Litwę. - Rozumiem, że zrobiło się głośno o mojej tak zwanej ucieczce, ale nie mam planów emigracyjnych. Chcę tylko pomóc Ukrainie i tyle – powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

Listę TMT zamykają krytyk filmowy Anton Dolin, aktor Artur Smoljaninow i łyżwiarz figurowy Michaił Nazarychow, który komentując swój wyjazd, powiedział, że w Rosji nie czuje się już "bezpiecznie", a inwazja jest "punktem bez powrotu". - To bardzo smutne, że wojna zbiegła się z moją karierą - powiedział w rozmowie z TMT.