Renata Kuryłowicz była wydawczynią polskiej literatury kryminalnej. Odeszła z branży i stworzyła cocktail bar "Worek Kości", w którym odbywają się koncerty jazzowe, pokazy burleski, a także spotkania z ekspertami od kryminologii.

Reklama

W rozmowie z dziennik.pl znawczyni tej dziedziny literatury mówi, że polski kryminał ma się całkiem dobrze i bywa lepszy nawet od najbardziej obecnie popularnego na całym świecie kryminału szwedzkiego.

- W wielu sytuacjach jest lepszy, w ogóle literatura polska jest jakościowo lepsza literacko, językowo jeżeli chodzi o kryminały. Dawniej w PRL, jak autorzy tworzyli kryminały to kopiowali je z zagranicznych wzorców albo próbowali pisać historie, które działy się w innych krajach i to wyglądało śmiesznie - mówi.

Kuryłowicz o kryminałach: Jesteśmy wysoko w rankingu

- Dzisiaj mamy Chmielarza, Semczuka, mamy wielu pisarzy i pisarek, którzy osadzają swoje historie "tu i teraz". W naszym wymiarze, w naszej przestrzeni. Przez jakąś tam intrygę kryminalną opowiadają o nas samych i to jest fascynujące. Jesteśmy wysoko w tym rankingu kryminalnym aczkolwiek jesteśmy za bardzo tutaj. Za bardzo osadzeni, by nasza literatura zrobiła furorę za granicą - wyjaśnia.

Jakie kryminały wybrać na wakacje?

Jakich autorów Kuryłowicz uważa za najciekawszych na polskim rynku?

- Na pewno to będzie Wojciech Chmielarz, Przemek Semczuk, którego bardziej cenię nie za fabuły, tylko za książki "non fiction" jest genialny jeśli chodzi o zbieranie informacji i reportaże- wymienia.

Reklama

- Potem nie ma długo nic, ale jest wielu aspirujących pisarzy. Ja wiem, że są popularniejsi od tych, których wymieniłam, ale ilość sprzedanych książek nie przekłada się na to, że są wspaniałymi autorami. Liczby nie zawsze idą w parze z jakością - odpowiada dopytywana, dlaczego na jej liście nie znalazła się np. Katarzyna Bonda, czy Remigiusz Mróz.

Kto według Renaty Kuryłowicz zachwyca wśród twórców zagranicznych? Jakie trzy książki na wakacje poleciłaby tym, którzy zaczynają swoją przygodę z kryminałami? Zobaczcie nasze WIDEO.

Trwa ładowanie wpisu