Informację o śmierci Izabelli Cywińskiej-Michałowskiej zamieścił w niedzielę nad ranem dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Piotr Kruszczyński. Wczoraj (w sobotę - red.) odeszła Wielka Dama polskiego teatru, Izabella Cywińska - legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Matka-założycielka i twórczyni jego słynnego zespołu, reżyserka teatralna, filmowa, telewizyjna. Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie III RP, "Dziewczyna z Kamienia"… - napisał w mediach społecznościowych Kruszczyński.

Reklama

Minister kultury żegna Izabellę Cywińską

Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabeli Cywińskiej, oddanej całe życie polskiej kulturze. Odważnej obrończyni wartości podstawowych, w krytycznych momentach gotowej poświadczyć to osobistą odwagą, pierwszego ministra kultury niepodległej Polski. Cześć Jej pamięci! - napisał w niedzielę na platformie X (d. Twitter) minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Izabella Cywińska. Kim była?

Izabella Cywińska-Michałowska urodzona 22 marca 1935 roku, reżyserka teatralna i filmowa, była minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991). Odznaczona Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski. Była też Honorową Obywatelką Poznania.

Kierowała Teatrem Nowym w Poznaniu, ale też Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatrem Ateneum w Warszawie. Realizowała spektakle w Teatrze Telewizji, a także produkcje filmowe jak serial "Boże podszewka". Zmarła 23 grudnia 2023 roku.