Inne

ŚLEDZIE KORZENNE

Inne

3 solone śledzie; po 3 goździki, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego, po 5 ziarenek gorczycy, jałowca i kolendry, 2 ząbki czosnku; pokruszony listek laurowy; łyżeczka mielonej słodkiej papryki;1/2 szklanki oleju; cebula; 2 łyżeczki posiekanej natki

Reklama

Wymoczone śledzie odfiletować i pokroić w dzwonki. Goździki, gorczycę, jałowiec, pieprz, ziele angielskie i kolendre utłuc w moździerzu, wymieszać z posiekanym czosnkiem, listkiem laurowym i papryką.

Przygotowaną mieszankę zawinąć w kawałek gazy, włożyć do słoika, zalać olejem i odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Nastęnie do słoika włożyć dzwonka śledzi, przykryć i zostawić w chłodnym miejscu na dwa dni.

Przed podaniem śłedzie wyjąć z zalewy, ułożyć na półmisku, obłożyć plasterkami obranej i sparzonej cebuli oraz posypać natką.

>>> czytaj dalej



ŚLEDZIE W ŚMIETANIE

Inne
Reklama

kilka filetów śledziowych (solonych); opakowanie kremówki; 1-2 cebule; sól; pieprz; liść laurowy
3 łyżki octu

Śledzie oczyścić i wymoczyć. Do 1/2 litra przegotowanej wody dodać kremówkę, obraną i pokrojoną cebulę, ocet i liść laurowy. Następnie włożyć pokrojone na kawałki śledzie, odstawić na 24 godziny do lodówki.

Na drugi dzień spróbować zalewę, ewentualnie doprawić do smaku pieprzem i solą. Podawać z ziemniakami.

>>> czytaj dalej



ZAPIEKANE ŚLEDZIE POD PIERZYNKĄ

Inne

4-6 niesolonych filetów śledziowych; mąka; olej; sól

Na sos: 20 dag śmietany 18-proc. ; 4 łyżki keczupu; 3 łyżki utartego chrzanu; pęczek koperku

Umyte i osączone śledzie (będą lepsze, jeśli wcześniej wymoczy się je w mleku) lekko posolić, obtoczyć w mące i zrumienić na oleju. Usmażone ryby przełożyć do wysmarowanego olejem naczynia żaroodpornego.

Śmietanę połączyć z chrzanem, keczupem oraz posiekanym koperkiem. Śledzie zalać sosem, przykryć i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Zapiekać 20 min w temp. 200 st.





>>> czytaj dalej



ŁAZANKI Z KAPUSTĄ

Inne



1 kg kapusty białej; 4 łyżki masła; 2 cebule; szklanka i 4 łyżeczki mąki; 5 jajek; łyżeczka przyprawy do makaronu; 1/2 łyżeczki kminku; pieprz; sól; olej

Kapustę umyć, posiekać, ugotować i odcedzić. Cebule obrać, drobno pokroić, podsmażyć na 2 łyżkach masła. n Kapustę wymieszać z cebulą, doprawić solą i pieprzem. Dusić pod przykryciem ok. 20 minut. Pod koniec duszenia dodać kminek.

Ze szklanki mąki, 3 jajek, niewielkiej ilości wody i szczypty soli zagnieść ciasto. Cienko rozwałkować, pokroić w romby lub kwadraty i podsuszyć. Łazanki ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, polać pozostałym masłem.

Żaroodporne naczynie wysmarować olejem. Ułożyć warstwami łazanki i kapustę. 2 jajka zmiksować z 4 łyżeczkami mąki i przyprawą do makaronu. Polać danie. Zapiekać w temp. 200 st. 15 min.

>>> czytaj dalej



TRADYCYJNY GROCH Z KAPUSTĄ

Inne



20 dag niełuskanego grochu; 50 dag kapusty kiszonej; 5 łyżek oliwy; liść laurowy; 3 owoce ziela angielskiego; pieprz

24 godziny przed Wigilią wsypać groch do miski i zalać zimną wodą. Następnego dnia wodę odlać, zalać nową i gotować do miękkości około godziny na małym ogniu.

Kapustę pokroić dość drobno, dodać liść laurowy, ziele angielskie oraz oliwę. Gotować do miękkości, dolewając co pewien czas trochę wody.

Ugotowaną kapustę doprawić pieprzem do smaku. Groch połączyć z kapustą i wymieszać. Podawać na gorąco.

>>> czytaj dalej



MAKOWIEC Z JABŁKAMI

2 szklanki maku; 4 jajka; szklanka cukru; pół kostki masła; 1 i 1/2 jabłka; 6 łyżek kaszy manny
łyżeczka proszku do pieczenia; pół szklanki rodzynek; orzechy, migdały; kilka kropli aromatu pomarańczowego; biała polewa; szklanka mleka; woda

Mak zalać szklanką mleka wymieszaną z wodą, gotować pół godzinki, a następnie osączyć i zmielić.Masło ukręcić z cukrem i żółtkami. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Masę maślaną połączyć z makiem, jabłkami, kaszą, proszkiem, aromatem i bakaliami. Na koniec delikatnie wymieszać z ubitą na sztywno pianą z białek.

Ciasto przełożyć do nasmarowanej tłuszczem podłużnej, keksowej blaszki i piec około 50 minut w 200 stopniach.

Kiedy ciasto ostygnie odkroić jego brzegi od blachy i ostrożnie wyjąć na talerz, uważając, żeby się nie porozrywało. Polać białą polewą.

Długo zachowuje świeżość.

>>> czytaj dalej



KUTIA

30 dag pszenicy; 50 dag mak; 5 łyżek miodu; 30 dag cukru; 10 dag migdałów; 20 dag orzechów; 10 dag rodzynek; zapach waniliowy

Oczyszczoną pszenicę (bez skórki) dokładnie wypłukać. Przełożyć ziarna do garnka i zalać wodą. Gotować na małym ogniu. Gdy pszenica spęcznieje, wstawić przykryty garnek do lekko nagrzanego piekarnika.

Mak zalać wrzącą wodą, odcedzić, zalać powtórnie. Pozostawić na kilka godzin. Gdy wchłonie wodę, odcedzić i utrzeć go w donicy lub zmielić w maszynce. Kolejno wymieszać mak z miodem i cukrem rozpuszczonym w szklance wody. Dodać bakalie: rodzynki, orzechy, migdały oraz pszenicę i zapach waniliowy. Wymieszać. Kutię podawać schłodzoną.

KOMPOT Z SUSZU

20 dag suszonych śliwek; 15 dag suszonych jabłek; 10 dag cukru; 3 szklanki wody; 2-3 goździki;kawałek skórki z cytryny lub pomarańczy

Suszone owoce umyć, namoczyć w zimnej wodzie (na noc). Jabłka należy przycisnąć spodeczkiem. Gdy zmiękną, gotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, z dodatkiem cukru i przypraw.

Przepisy pochodzą z książki "Boże Narodzenie. 111 najlepszych przepisów" - specjalnego wydania "Faktu"