Młoda kobieta zniszczyła jeden z najsłynniejszych obrazów w Luwrze - podaje radio RMF FM. Na dziele Eugene'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady" namalowała markerem napis. Incydent miała miejsce w nowo otwartej filii Luwru w Lens.

Reklama

Wandalka została zatrzymana przez muzealnego strażnika i osobę zwiedzająca muzeum. Zatrzymana 28-latka jest niezrównoważona psychicznie - podała francuska policja.

Kobieta napisała markerem nazwę kontrowersyjnej grupy AE911. Nawiązuje ona do zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 roku. Grupa kwestionuje oficjalną wersję wydarzeń, przedstawianą przez amerykańskie władze, a dotyczącą przebiegu ataku na WTC. Grupa zamieściła w internecie petycję podpisaną przez 1768 dyplomowanych architektów i inżynierów, oraz 16421 obywateli, domagających się od amerykańskiego Kongresu prawdziwie niezależnego śledztwa w sprawie 11 września.

Zniszczony obraz zostanie teraz zbadany przez ekspertów. Nie wiadomo, czy płótno od razu powróci do stolicy Francji, czy też zostanie odrestaurowane na miejscu.

"Wolność wiodąca lud na barykady" to jeden z najbardziej znanych w kulturze masowej obrazów Delacroix. Został umieszczony na banknocie stufrankowym na początku lat 90. XX wieku. Dzieło widnieje także na okładce płyty "Viva la Vida or Death and All His Friends", zespołu Coldplay.