Premiera najnowszego utworu wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Zygmunta Krauze odbędzie się już 23 lutego. Specjalnie na zamówienie Hong Kong Chinese Orchestra kompozytor napisał utwór Memories of the East. To dzieło symfoniczne napisane na orkiestrę składającą się z 85 chińskich instrumentów. Prawykonanie będzie miało miejsce podczas Hong Kong Arts Festiwal.

Reklama

Hong Kong Chinese Orchestra - jedyna taka orkiestra na świecie. W jej skład wchodzi 85 profesjonalnych muzyków grających na tradycyjnych chińskich instrumentach. W repertuarze zespołu znaleźć można dzieła zaliczane do chińskiej muzyki dawnej, ale zespół wykonuje również utwory współczesne, często specjalnie komponowane lub aranżowane na chińskie instrumenty.

Zygmunt Krauze - urodzony 19 września 1938 roku w Warszawie, polski kompozytor i pianista. Znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki unistycznej, której zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Zygmunt Krauze jest autorem pięciu oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych. Współpracował również z architektami, tworząc muzykę przestrzenną.

Krauze występuje na estradach wielu krajów jako solista, współpracował z takimi dyrygentami jak Gary Bertini, Jan Krenz, Leif Segerstam, Kazimierz Kord, Kazuyoshi Akiyama, Ernest Bour, Hans Zender, Peter Eötvös, Antoni Wit czy Luca Pfaff. Jego utwory wykonywane były na licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, jak również w renomowanych salach koncertowych: Wiener Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie, Bellas Artes w Mexico City, Suntory Hall w Tokio, Palais de Festival w Cannes, Beethoveshalle w Bonn.

Opery kompozytora wystawiane były między innymi w Staatsoper w Hamburgu, Teatrze Wielkim w Warszawie, Operze Wrocławskiej, Théâtre National de la Colline w Paryżu, Nationaltheater w Mannheim, Warszawskiej Operze Kameralnej, Théâtre Sylvia Montfort w Paryżu, Théâtre du Capitole w Tuluzie.