Temat tegorocznych spotkań to "Biografia i świadectwo". W programie przewidziana jest debata wokół książki Pawła Śpiewaka "Pięć ksiąg Tory" z udziałem autora, a także warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z interpretacji piśmiennictwa Holocaustu oraz panel dyskusyjny o roli dzienników pisanych w getcie w kanonie szkolnym z udziałem szczecińskich nauczycieli.

Reklama

Ponadto zaplanowano dwa sympozja. Pierwsze z nich odbędzie się z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, drugie zaś poświęcone zostanie żydowskim biografiom artystów, kolekcjonerów i uczonych. Kolejną okazją do rozmów będzie projekcja filmu dokumentalnego zatytułowanego "Wybrany" - zrealizowanego przez szczecińskich twórców Weronikę Fibich i Adama Ptaszyńskiego.

Podczas festiwalu będą miały miejsce również wydarzenia muzyczne, a wśród nich koncert Chóru Ton Art oraz interpretacje piosenek z repertuaru Wiery Gran w wykonaniu Ewy Filipowicz-Kosińskiej przy akompaniamencie Krzysztofa Baranowskiego. Dodatkowo restauracja Secesja Café przygotuje w tym czasie menu kuchni żydowskiej.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Secesja Café. Na wszystkie wydarzenia Dni Kultury Żydowskiej Adlojada jest wstęp wolny.

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada - Biografia i świadectwo
12–16 marca 2013, Szczecin