Wydarzenie wieńczy cykl wystaw w trzech europejskich stolicach. Dotychczas kolekcja została zaprezentowana podczas dwumiesięcznych wizyt w Brukseli i w Atenach. Prace czterdziestu młodych, dyplomowanych artystek stanowią zbiór fotografii, malarstwa, grafiki oraz instalacji rzeźbiarskich. Tematem przewodnim prac jest sytuacja irańskich kobiet. W swoim życiu i pracy twórczej balansują one na cienkiej linii - granicy między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

Reklama

Wystawa daje polskim odbiorcom wyjątkową okazję poznania irańskiej sztuki współczesnej. - Prace prezentowane na wystawie stworzone zostały przez kobiety, które nie znają świata poza Republiką Islamską. Wybraliśmy te, które z różnych powodów nie mogły być pokazane w kraju artystek. Tak powstał tytuł wystawy "Unexposed" - "Niewystawione" - mówi Fery Malek-Madani, kuratorka wystawy.

Media / Picasa

Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań oraz debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie. Ekspozycję będzie można oglądać od 15 kwietnia do 16 czerwca 2013 roku.

Projekt zainicjowała Fery Malek-Madani, Belgijka irańskiego pochodzenia, która założyła działające w Brukseli stowarzyszenie Art Cantara. Celem statutowym stowarzyszenia jest popularyzowanie sztuki Iranu na Zachodzie i tworzenie dialogu między kulturami za pomocą wydarzeń artystycznych.

Reklama