"Liczyliśmy się z koniecznością zmiany formuły na online i w związku z sytuacją i decyzjami rządu tak się stało. Festiwal OFF-Północna, który rusza już w sobotę i potrwa do 18 kwietnia, zapowiada się bardzo ciekawie. Na jego program złożą się cztery spektakle, finał konkursu piosenki aktorskiej, a także nadawane przez teatralne Radio Lutnia spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny. Być może stacjonarnie, choć w razie potrzeby w reżimie sanitarnym, odbędzie się Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty" - poinformowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Reklama

Festiwal Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna ma prezentować różnorodność form współczesnego teatru muzycznego. W tym roku przebiega pod hasłem "Bądź sobą – mimo wszystko".

"To właśnie zderzenie indywidualizmu i jednostki z aspektami otaczającej nas rzeczywistości: społecznymi, kulturowymi czy wyznaniowymi, jest tematem wybranych w tym roku spektakli i recitali" – wyjaśnił kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna Krzysztof Wawrzyniak.

W sobotę o godz. 18.30 na www.offpółnocna.com oraz w kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczyć będzie można recital "Uwaga! Tu obywatelka!" Karoliny Micuły z Wrocławia, która zaprezentuje wybrane utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory Jackowskiej, podane w nowej jazzującej oprawie.

Dzień później "Złota rybka przed 40", czyli Magdalena Bochan-Jachimek, która na scenie opowie o swoich własnych planach i pragnieniach, obśmiewa te zrealizowane i opowiada o tych niedostępnych i niemożliwych do osiągnięcia.

W kolejny weekend, w sobotę 17 kwietnia, wirtualna scena OFF-Północnej należeć będzie do stołecznego teatru Potem-o-tem. "Powierzchnie gładkie" to historia, która rozgrywa się w wirtualnej przestrzeni. Jej bohater traci kontakt z dziewczyną, w której zakochał się podczas wideo sesji na czacie. Podczas nocnych poszukiwań w meandrach sieci będzie musiał przełamać kompleksy i skonfrontować się z bolesną przeszłością.

Reklama

Na finał zaplanowano rozstrzygnięcie III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Młodzi śpiewający aktorzy staną przed mistrzowskim jury, w którym zasiadają m.in. Wojciech Kościelniak, Piotr Kofta i Konrad Imiela. Tegoroczną edycję zakończy 18 kwietnia występ online laureatów konkursu oraz koncert "Piosenka jest dobra na wszystko".

Konkurs dla młodych wykonawców piosenki aktorskiej ma charakter ogólnopolski i widać to było w nadesłanych zgłoszeniach, których najwięcej spłynęło z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, ale też z Łodzi. Uczestnicy musieli zaprezentować dwa utwory, w tym jedną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty. Najczęściej sięgali po przeboje, takie jak "Pamiętajcie o ogrodach" czy "Samba przed rozstaniem", ale zgłaszali też nieco mniej znane utwory, jak "Moja paranoja".

"Wybór był bardzo trudny. Nie dość, że spłynęło rekordowo dużo zgłoszeń, blisko sto, to ich poziom był bardzo wysoki. O przejściu do finału zdecydowały umiejętności wokalne i aktorskie, dzięki którym młodzi artyści potrafili wywołać emocje i piosenką opowiedzieć pewną historię – podkreślił Wawrzyniak, który jest pomysłodawcą konkursu.

Dostęp do wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny; od momentu publikacji będą one dostępne przez 48 godzin