Dom aukcyjny poinformował, że „jest to jedna z zaledwie trzech prac późnego okresu twórczości artysty, datowanego po 1492 roku, która znajduje się w rękach prywatnych”.

Reklama

„+Człowiek boleści+ jest niezwykle realistyczną wizualizacją Chrystusa, oddającą w pełni jego cierpienie i śmierć, uwzględniającą zarazem zdumiewający stopień humanizmu, który jest znakiem rozpoznawczym tego portretu. Botticelli ukazał boskość Chrystusa z oszałamiającą psychologiczną głębią” – zauważył dyrektor działu Old Master Paintings w Sotheby, Christopher Apostle.

Jego zastępca dodał: „Ten niezwykły obraz jest doskonałym przykładem tego, co sprawia, że Botticelli jest tak urzekającym artystą: odważny styl wizualny połączony z wyjątkowo ludzkim podejściem do portretu. Wziąwszy na warsztat przygnębiający motyw udręczonego Chrystusa, Botticelli stworzył głęboko złożony i poruszający, ponadczasowy portret”.

Poprzednie dzieło Botticellego, które zostało wystawione na licytację w styczniu bieżącego roku, „Młody mężczyzna trzymający medal”, zostało sprzedane za 92,2 mln dolarów.

Sandro Botticelli to włoski malarz szkoły florenckiej tworzący we wczesny i dojrzałym okresie renesansu. Wśród jego dzieł są obrazy mitologiczne, religijne i portrety. Zmarł w 1510 roku.

Reklama