Magdalena Abakanowicz (1930-2017) była renomowaną polską rzeźbiarką i artystką tekstylną, znaną z dużych instalacji i rzeźb wykonanych z różnych materiałów, zwłaszcza tkanin. Urodziła się 20 czerwca 1930 roku we Falentach w Polsce. Abakanowicz odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu rozwoju sztuki współczesnej w drugiej połowie XX wieku.

Reklama

Magdaleny Abakanowicz w Google Doodle

Abakanowicz zdobyła międzynarodowe uznanie za swoją serię rzeźb zatytułowaną "Abakany". Wiele jej rzeźb przedstawiało postacie ludzkie lub fragmenty ciała, takie jak głowy, tułowia czy ręce.

Rzeźby Abakanowicz charakteryzują się surowymi teksturami, powtarzającymi się formami. Używała materiałów takich jak juta, lina i inne naturalne włókna do tworzenia swoich dzieł.

Reklama

Magdalena Abakanowicz otrzymała wiele nagród i wyróżnień w swojej karierze, w tym Nagrodę za Osiągnięcia Artystyczne w Rzeźbie Współczesnej od Międzynarodowego Centrum Rzeźby w 2005 roku. Jej prace można znaleźć w wielu znaczących muzeach i przestrzeniach publicznych na całym świecie, takich jak Tate Modern w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Muzeum Narodowe w Warszawie.

Magdalena Abakanowicz zmarła 20 kwietnia 2017 roku w Warszawie.