Najcenniejsze dzieła sztuki w Polsce
1 Obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskieg zrabowany w czasie wojny ze zbiorów Muzeum Narodowego. Przez 60 lat figurowała na oficjalnych listach dzieł zrabowanych z polskich zbiorów. W połowie listopada 2010 roku kilku polskich marszandów odkryło go w ofercie niemieckiego domu aukcyjnego Eva Aldag w Buxtehude pod Hamburgiem. Do kraju wróciła w 2011 roku. W grudniu 2012 obraz został znowu zawieszony w Galerii Sztuki XIX w. Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wikimedia Commons
2 Kolekcja tkanin powstałych ok. 1550-1565 na zamówienie króla Zygmunta II Augusta do dekoracji sal i komnat Zamku Królewskiego na Wawelu i innych rezydencji królewskich. Jeden z najcenniejszych zbiorów arrasów w skali świata. Obecnie niemal jedyna pozostałość pierwotnego wyposażenia wnętrz zamku wawelskiego.
Wikimedia Commons
3 Kolejna pozycja na liście Poprzęckiej. Sala Neoplastyczna jest przestrzenią "ofiarowaną" przez artystę dziełom innego artysty. Zaprojektowana w 1946 roku przez Władysław Strzemińskiego, w 1950 roku zamalowana a w 1960 rku zrekonstruowana przez ucznia Strzemińskiego Bolesława Utkina.
Agencja Gazeta / Fot. Marcin Stpie Agencja Gazeta
4 Obraz namalowany w latach ok. 1483-90 przez Leonarda da Vinci w Mediolanie. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jest jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce. W 2011 podczas podróży po Europie został ubezpieczony na 300 mln euro
Wikimedia Commons
5 Znajdujący się w jasnogórskim klasztorze wizerunek przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem o niejasnym pochodzeniu. Otoczony szczególnym kultem wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz prawosławnego, uważany za cudowny. Współcześnie - jeden z najlepiej rozpoznawanych symboli Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Do dzisiaj nie udało się jednoznacznie ustalić daty powstania malowidła. Ikona została namalowana techniką tempery na drewnianej tablicy o wymiarach: 122,2 x 82,2 x 3,5 cm.
Wikimedia Commons
6 Unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w około XII wieku. Osadzone w portal wewnętrznym kruchty południowej Archikatedry Gnieźnieńskiej. Drzwi zdobi 18 scen z życia św. Wojciecha od narodzin do męczeńskiej śmierci.
Wikimedia Commons
7 Jest to największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa. Wykonana w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza i jego krakowski warsztat.
Wikimedia Commons
8 Pod kopułą, wspartą na czterech kolumnach, znajduje się barokowy ołtarz ze srebrną trumną-relikwiarzem, ozdobioną dwunastoma płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z życia i śmierci oraz cudów sw. Stanisława. Kopułę z zewnątrz pokrywa złota łuska, a wewnątrz ozdobiona jest polichromią, przedstawiającą cztery cnoty kardynalne, przeplatane motywami rogów obfitości, zwierząt itp. Na kolumnach umieszczone są złocone posągi z brązu, przedstawiające czterech Ewangelistów. Ponadto konfesje zdobią figury patronów Polski. Złocenia wykonał Antoni Lagostini.
Wikimedia Commons
9 Obraz znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku
Wikimedia Commons
10 Szerzej nieznany, a wymieniany we wspomnianej już książce prof. Marii Poprzęckiej "55 skarbów Polski"
Wikimedia Commons
11 Autoportret. To najbardziej zagadkowy z wszystkich autoportretów artysty i jeden z najpiękniejszych w polskim malarstwie. Artysta przedstawił się w obrazie pod niejednoznaczną postacią Ahaswera, króla perskiego, a zarazem mitycznego Żyda - Wiecznego Tułacza.
Inne
12 Obraz Rembrandta Harmenszoona van Rijna namalowany w 1641. Przykład barokowego malarstwa portretowego, zawierającego również wątek rodzajowy. Dzieło związane było z kolekcją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a następnie z rodziną Lanckorońskich, której przedstawicielka, Karolina Lanckorońska, ofiarowała obraz Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, w którego zbiorach znajduje się do dziś.
Wikimedia Commons
13 To jednym z najstarszych rękopisów w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie zachowany w całości. Zawiera modlitwy przeznaczone dla kapłana związane z celebrowaniem mszy świętej oraz sprawowaniem sakramentów. Wybitne dzieło szkoły kolońskiej z ok. 1060/1080 r.
Wikimedia Commons
14 Średniowieczna broń ceremonialna uważana za pierwsze historyczne insygnium władzy używane przez władców Polski z dynastii Piastów. Włócznia Świętego Maurycego jest kopią Świętej Lancy Cesarskiej ofiarowaną wraz z częścią gwoździa z Krzyża Pańskiego na zjeździe gnieźnieńskim Bolesławowi I Chrobremu przez Ottona III. Do naszych czasów z lancy zachował się jedynie grot włóczni pieczołowicie przechowywany w skarbcu katedry w Krakowie.
Wikimedia Commons / Picasa 2.0
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję