Nagrodę od 1957 roku przyznaje artystom teatru polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

Reklama

Jak powiedział w trakcie uroczystości wręczenia nagrody Tomasz Miłkowski, przewodniczący polskiej sekcji AICT, pierwsze znaczące osiągnięcia Janusza Wiśniewskiego i spektakle jakie tworzył w ramach swojego teatru autorskiego przypadły na czas, gdy nagroda nie była przyznawana. Podkreślił jednak, że otrzymuje ją za dokonania współczesne.

"Była to nagroda stworzona na fali popaździernikowych odwilży i od tamtego czasu była probierzem tego, co w się dzieje w polskim teatrze. W latach 80. ta nagroda została zawieszona, do systematycznego jej przyznawania powróciliśmy w roku 2000. Przerwa przypada na czas, kiedy tak rozbłysłnął i rozkwitł talent Janusza Wiśniewskiego i wtedy właściwie ta nagroda powinna mu zostać przyznana. Ale proszę tego nie traktować jako nadrabianie zaległości. W werdykcie zarządu polskiej sekcji jest mowa o trzech spektaklach, realizacjach "Fausta", "Burzy" i "Arki Noego"" - powiedział Miłkowski.

Janusz Wiśniewski, odbierając nagrodę, nie krył zaskoczenia. Jak stwierdził, spodziewałby się jej raczej od którejś z sekcji zagranicznych Stowarzyszenia, bo krytycy w Polsce nigdy go nie oszczędzali, a za granicą jego teatr otrzymuje zawsze znakomite recenzje.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Kazimierz Dejmek, Erwin Axer, Tadeusz Łomnicki, Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zbigniew Zapasiewicz, Kazimierz Kutz, Maja Komorowska, Tadeusz Kantor i Sławomir Mrożek.