The Cameri to jeden z najstarszych teatrów izraelskich, powstał ponad 60 lat temu. Jako pierwszy teatr instytucjonalny w tym kraju wszystkie przedstawienia gra po hebrajsku i tak dobiera repertuar, by odzwierciedlał narodowe nastroje, diagnozował wewnętrzne konflikty, nie unikał wciąż aktualnej tematyki wojny i pokoju. "W Izraelu nie mamy luksusu zajmowania się czystą sztuką. Teatr tutaj jest instytucją społeczno-polityczną" - mówił w jednym z wywiadów Omri Nitzan, reżyser i szef artystyczny The Cameri Theatre.

Reklama

Chcą grać dla wszystkich, dofinansowują bilety tym, których na nie nie stać, niezależnie, czy są to żołnierze czy rosyjscy emigranci. Zazwyczaj po każdym przedstawieniu organizują dyskusje z widzami. Nic dziwnego zatem, że grupę okrzyknięto Teatrem Odpowiedzialności Społecznej. W Łodzi, do której przyjadą już po raz trzeci, pokażą spektakl "Ojciec". "Spektakl w Izraelu został doskonale przyjęty i uznany za najlepszy w ubiegłym sezonie" - opowiada Michał Sobelman, tłumacz, który przełożył "Ojca" na język hebrajski.

"Ojciec" to sztuka o wojnie płci, czyli temacie stale obecnym w dramatach Augusta Strindberga. Konflikt między Rotmistrzem (tytułowy ojciec) a jego żoną Laurą dotyczy przyszłości ich córki Berthy. Ojciec za wszelką cenę chce pokierować wychowaniem dziecka, dlatego Laura postanawia uknuć intrygę. "Mężczyzna nigdy nie może być pewien, czy jest ojcem swoich dzieci - to główne przesłanie sztuki. Kobieta, jak to u Strindberga, jest podstępna, aktywna i szukająca przeróżnych wybiegów. Mężczyzna to człowiek prosty i naiwny. Z konfrontacji z płcią przeciwną zazwyczaj wychodzi pokonany. Na pewno możemy się spodziewać, że Yossi Polak, reżyser i doskonały aktor, w nieco jaśniejszych barwach narysuje główne postaci, co nie znaczy, że stracą na wyrazistości" - opowiada Sobelman.

Teatr kilkakrotnie gościł już w Polsce, m.in. dwa lata temu w Gdyni na Festiwalu Szekspirowskim pokazał "Hamleta" (przekład przygotował znany tłumacz Ted Carmi na podstawie polskiego tekstu Jana Kotta). Krytyka wówczas bardzo doceniła odtwórcę głównej roli Itai Tirana, wschodzącą gwiazdę izraelskiego teatru. W 2001 roku gościli w warszawskim Teatrze Dramatycznym z przedstawieniem "Requiem" Hanocha Levina, które zostało uznane za jeden z najlepszych spektakli zagranicznych sezonu.

Tegoroczny Festiwal Dialogu Czterech Kultur potrwa do 9 września. W programie koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, rozrywkowej i etnicznej, projekcje filmowe, wystawy i naukowe konferencje, parady uliczne... Obok Teatru Cameri wystąpi m.in. Teatr im. Szaniawskiego z Wałbrzycha, który pokaże sztukę Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda", Piąty Teatr z Omska (Rosja) przyjedzie z "Ożenkiem" Gogola. Łódzki Jaracz przygotuje prapremierę "Brzydala" Mariusa von Mayenburga, a Nowy pokaże prapremierę angielskiej farsy "To wszystko z miłości" w reżyserii Jerzego Zelnika.VI Festiwal Dialogu Czterech Kultur
31.08 - 9.09.2007, Łódź, www.4kultury.pl