Teatry z 14 krajów, m.in. z Izraela, Indonezji i Rosji, zaprezentują łącznie ponad 30 godzin przedstawień, muzyki i działań twórczych - poinformował we wtorek dyrektor festiwalu Elwira Twardowska.

Reklama

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie przedstawienie teatru Grotest Maru z Niemiec pt. "Mura". Spektakl został specjalnie adaptowany do przestrzeni Starego Przedmieścia w Gdańsku. Idea spektaklu opiera się na tradycji pielgrzymek do Santiago de Compostela w Hiszpanii, których szlak północny wiedzie przez Gdańsk. W przedstawieniu, oprócz niemieckiego teatru, udział weźmie ponad 100 wykonawców z Gdańska.

Teatr Artristras z Hiszpanii zaprezentuje widowisko "Pandora" - opowieść o greckim micie w katalońskim, kolorowym stylu. "Oprócz tego będą prehistoryczne smoki, napoleońscy żołnierze, św. Zygfryd, czyli główny bohater szwedzkich legend i będzie prawdziwa historia - na wesoło - o Polakach pracujących w Danii" - wyliczała Twardowska.

Podobnie jak w roku ubiegłym, spektakle odbywać się będą na Starym Przedmieściu Gdańska m.in. na Palcu Wałowym, dziedzińcu ASP i na Basionach: św. Gertrudy, Reduta Wilk i Żubr.

Przedstawienia będzie można oglądać także z wody, pływając kajakiem po Motławie. Kajakarze wezmą także udział w jednym ze spektakli. Elwira Twardowska podkreśliła, że jedną z idei festiwalu jest nie tylko przybliżenie tej - trochę zapomnianej części miasta - ale też przybliżenie historii tych miejsc.Zdaniem organizatorów, w minionych latach festiwalowe spektakle mogło obejrzeć około stu tysięcy osób.

Czterodniowa Feta w Gdańsku rozpocznie się 15 lipca i potrwa do 18 lipca.