Na koniec września w teatrze zaplanowano dwa koncerty galowe, w tym koncert współtworzony przez poprzednich dyrektorów Opery.

Reklama

Działalność placówki została zainaugurowana 30 września 1910 r. spektaklem "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jak zapowiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej dyrektor teatru Michał Znaniecki, po stu latach w gmachu pod pegazem znów zabrzmi to samo dzieło. Koncertową wersję utworu wykona berlińska Staatsoper Unter den Linden.

"Sto lat temu nasz teatr został zainaugurowany +Czarodziejskim fletem+ w wykonaniu zespołu z Berlina. Udało nam się to powtórzyć i sprowadzić artystów, dzięki odbywającemu się w tym samym czasie remontowi Staatsoper. Początkowo mówiono nam, że przyjazd zespołu do Poznania będzie możliwy około 2013 roku" - powiedział Znaniecki.

Głównym bohaterem zaplanowanego na 29 września koncertu galowego będzie Chór Teatru Wielkiego. Zaprezentuje on największe hity i przeboje polskiego repertuaru operowego w towarzystwie poznańskiej orkiestry pod dyrekcją Mieczysława Nowakowskiego.

Dzień później odbędzie się Wielki Koncert Galowy Jubileuszu 100-lecia. Koncert będzie kulminacją całorocznych obchodów, w jego programie znajdą się m.in. utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Szymanowskiego, Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego.

Reklama

"Zaprosiliśmy gości z całej Polski i Europy, którzy będą mówić o historii teatru. Spotkamy się z byłymi dyrektorami, którzy pomagali nam w budowaniu tego koncertu. Pojawią się utwory, które są symbolami poszczególnych dyrektorów, poszczególnych okresów, także czasów przedwojennych" - mówił Znaniecki.

Reklama

Z okazji stulecia poznański teatr otrzymał i otrzyma do końca 2010 wiele artystycznych "prezentów" od instytucji kulturalnych, firm oraz osób prywatnych z całej Polski. Wśród prezentów jest m.in. dar laureata Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel", Jana A.P. Kaczmarka, który skomponował gong dla Teatru Wielkiego. Premiera gongu będzie miała miejsce w piątek.

Do końca roku jubileuszowego zaplanowanych jest ok. 25 wydarzeń. Teatr liczy, że weźmie w nich ok. 25 tys. widzów.

Budowę nowego gmachu niemieckiego Teatru Miejskiego w Poznaniu - według neoklasycystycznego projektu Maxa Littmanna z Monachium - rozpoczęto wiosną 1909 r. Placówka została otwarta 30 września 1910 r. W 1919 r., kiedy budynek przeszedł w ręce Polaków, teatr stał się Teatrem Wielkim, a dyrekcję objął dyrygent Adam Dołżycki. On i jego następcy zrealizowali łącznie 700 premier z repertuaru operowego, baletowego, operetkowego i musicalowego, a także symfonicznego i oratoryjnego.