Realizacja "Damy pikowej" w reż. Trelińskiego powstała w wyniku współpracy trzech scen operowych: Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie, The Israeli Opera w Tel Avivie oraz łódzkiej opery.

Reklama

W roli Hrabiny podczas spektaklu premierowego wystąpi światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska, partię Lizy wykona słowacka sopranistka Lada Biriucov, a Hermana - tenor Krzysztof Bednarek. Za pulpitem dyrygenckim stanie Kazimierz Kord - poinformowała Maria Rżanek z Teatru Wielkiego. Kierownictwo muzyczne na operą sprawuje Tadeusz Kozłowski, autorem scenografii jest Boris Kudlicka, a ruch sceniczny przygotował Emil Wesołowski.

Wiosną opera miała swój przedpremierowy pokaz w Łodzi, a pod koniec czerwca premierę w Operze w Tel Avivie. Według przedstawicieli teatru, występ Krzysztofa Bednarka w partii Hermana został tam świetnie przyjęty i bardzo wysoko oceniony przez widzów i recenzentów.

"Dama pikowa" Piotra Czajkowskiego powstała w 1890 r. na podstawie opowiadania Puszkina o tym samym tytule. Libretto napisał brat kompozytora, Modest Czajkowski. Już jej prapremiera 19 grudnia 1890 r. w Teatrze Maryjskim odniosła ogromny sukces.

Doskonale opracowane partie wokalne, barwna a zarazem subtelna instrumentacja oraz intrygująca i niejednoznaczna fabuła powodują, że opera uznawana jest za jedno z najwybitniejszych arcydzieł epoki romantyzmu.