Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Gdyni dyrektor Teatru Muzycznego Maciej Korwin możliwość realizacji "Shreka" ma związek z realizacją innego amerykańskiego musicalu "Spamalot, czyli Monty Python i Święty Graal", którego premiera odbyła się we wrześniu ub. roku.

Reklama

"W ramach licencji na <Spamalota> mieliśmy obowiązek przedstawić właścicielom praw do tej sztuki w Nowym Jorku efekt naszej pracy. Po jakimś czasie otrzymaliśmy bardzo pochlebną ocenę z pytaniem, czy nie chcielibyśmy wystawić teraz <Shreka>. Byłem w szoku, bo nie było do tej pory takiej sytuacji, aby z tamtej strony padały jakieś propozycje" - powiedział Maciej Korwin, który będzie reżyserował polską wersję "Shreka".

Umowa na realizację "Shreka" przewiduje m.in., że gdyński teatr będzie mógł odstąpić prawa do musicalu innemu polskiemu teatrowi najwcześniej po dwóch latach od premiery.

Korwin nie zdradził, ile będzie kosztowało wystawienie "Shreka", gdyż jak szczerze przyznał po prostu jeszcze tego nie wie. Nadmienił, że budżet musicalu o zielonym ogrze na nowojorskim Broadwayu wynosił 30 mln dolarów.

Reżyser zapowiedział, że szukając wykonawców do spektaklu zorganizuje casting. Tytułową rolę zagra prawdopodobnie aktor gdyńskiego teatru Bernard Szyc.

Reklama

"Artystyczny problem ze <Shrekiem> polega na tym, żeby nie odejść od polskiej wersji filmowej, a jednocześnie nie przenieść w stosunku 1:1 - bo to przecież niemożliwe - na deski teatru animowanej historii. Mamy też zastrzeżone w kontrakcie, że nie możemy czerpać z amerykańskich pomysłów" - dodał Korwin.

Przekładu musicalu "Shrek" dokonał Bartosz Wierzbięta, który jest także autorem polskich dialogów do filmu.

Musical "Shrek" to przeniesiona na deski teatralne filmowa historia o zielonym ogrze o wielkim sercu i dość trudnym charakterze, któremu towarzyszy wierny, choć irytujący gadający osioł. Przyjaciele wspólnie wypełniają misję wyzwolenia księżniczki Fiony.W 2001 r. "Shrek" zdobył Oscara w kategorii najlepszy film animowany pełnometrażowy. Film doczekał się kontynuacji: "Shrek2" (2004), "Shrek Trzeci" (2007) i "Shrek Forever" (2010).

Grany od grudnia 2008 r. na Broadwayu "Shrek" zebrał świetne recenzje. Był nominowany do prestiżowej nagrody Tony Award w ośmiu kategoriach. Europejska premiera musicalu odbędzie się w maju tego roku na londyńskim West Endzie.

W tym roku Teatr Muzyczny w Gdyni, oprócz "Shreka" zaplanował jeszcze jedną premierę. Będzie to musical "Grease", który widzowie zobaczą 30 kwietnia.

"Spektakl będzie zrobiony w stylu lat 50., bez udziwnień, tak po Bożemu" - zapowiedział Korwin, który będzie także reżyserował "Grease".

Po raz pierwszy w Polsce legendarny musical "Grease" wystawił w styczniu 2002 r. warszawski Teatr Roma.

Z powodu realizacji "Shreka" Teatr Muzyczny w Gdyni przełożył na wiosnę 2012 r. premierę musicalu "Zły" na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.