Teatr zainauguruje kolejny sezon artystyczny wieczorem Karola Szymanowskiego w 70. rocznicę jego śmierci. Publiczność zobaczy i wysłucha "Harnasi", "Mandragorę" oraz "Nokturn i tarantelę".

Poznańskie Dni Verdiego otworzy w tym roku polska prapremiera opery "Stiffelio" w reżyserii Pawła Szkotaka. "To niezwykłe zupełnie, że możemy sobie powiedzieć, że jest jeszcze wybitne dzieło Verdiego, które nigdy nie było grane w Polsce. <Stiffelio> to opera, która zrobiła kolosalną karierę na scenach amerykańskich, natomiast w Europie była niezauważona. Europa czasów Verdiego nie zaakceptowała dzieła, opowiadającego historię protestanckiego pastora, który ma żonę i która go zdradza" - powiedział pap Sławomir Pietras.

W ramach Dni Verdiego Teatr Wielki zaprezentuje 15 spektakli, które ma w stałym repertuarze. Według Pietrasa, jest to rekord na skalę europejską.

Premierowe przedstawienie opery Wojciecha Bogusławskiego "Henryk VI na łowach" z muzyką Karola Kurpińskiego i w reżyserii Krzysztofa Kolbergera zakończy w Poznaniu obchody Rok Bogusławskiego.

Interesująco - zdaniem Pietrasa - zapowiada się również balet Sergiusza Prokofiewa "Romeo i Julia" przygotowywany przez Emila Wesołowskiego. "Od kilkudziesięciu lat ten tytuł jest nieobecny w naszym teatrze, a poziom młodego zespołu baletowego teatru w Poznaniu gwarantuje, że będzie to spektakl niezwykle interesujący -
zapowiada dyrektor.

Na otwarcie Festiwalu Hoffmannowskiego Teatr Wielki przygotuje nieznaną w Polsce operę Hoffmanna "Aurora". W 2008 r. w teatrze odbędzie się ósmy festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora, który przez kilka lat pracował jako prawnik w Poznaniu.

Z okazji 150-lecia warszawskiej prapremiery "Halki" Stanisława Moniuszki poznańska scena przygotuje nową inscenizację dzieła. "Halka" w wersji plenerowej pokazana zostanie na przyszłorocznym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, a potem wystawiona w teatrze w Poznaniu.
Reklama