Matka Kiran, Anita Desai, także znana pisarka, nominowana była do Bookera trzykrotnie, nigdy jednak nie zdobyła tej nagrody. Jej córce udało się to już w wieku 36 lat. Kiran Desai urodziła się i wychowała w Indiach, jako 14-latka wyemigrowała do USA, gdzie mieszka do dzisiaj.

Podczas studiów w Nowym Jorku Desai zrobiła sobie dwa lata przerwy na napisanie debiutanckiej powieści "Zadyma w dzikim sadzie". Opublikowana w roku 1998 powieść zyskała wiele pochwał od takich znakomitości jak Salman Rushdie. Autorka uzyskała za nią Betty Trask Award, nagrodę przyznawaną przez związek zawodowy pisarzy Society of Authors dla najlepszej powieści napisanej przez obywatela Wspólnoty Narodów, który nie ukończył 35. roku życia.

Jej druga książka "Brzemię rzeczy utraconych", wydana w roku 2006, została uhonorowana Booker Prize oraz National Book Critics Circle. Powieść rozgrywa się w latach 80. w północno-wschodnich Indiach, u podnóży Himalajów. Krytycy podkreślają, że poprzez opis miejscowych konfliktów między Hindusami a Nepalczykami autorce udało się dotknąć sedna problemów narodowościowych, które rozgrywają się obecnie na całym świecie - od byłej Jugosławii po granicę pakistańsko-indyjską.Reklama

Drugim planem książki Desai jest los emigrantów z krajów trzeciego świata w bogatych krajach Zachodu. Pokazuje ich dramat, frustrację i gniew, doprowadzających co jakiś czas do wybuchów nienawiści do "białasów, którzy są winni wszystkim zbrodniom tego świata" - jak mówi jeden z bohaterów powieści.

Kiran Desai w dniach od 15 do 18 września odwiedzi Szczecin, Warszawę i Poznań. Powieść "Brzemię rzeczy utraconych" opublikowało wydawnictwo Znak.