Kondolencje rodzinie artysty złożył premier Francji François Fillon. "Stał się jednym z najbardziej znanych na świecie francuskich artystów. To strata dla jego uczniów i dla świata pantomimy" - mówił szef francuskiego rządu. Marcel Mangel, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, urodził się w Strasburgu, a dorastał w Lille. W czasie wojny działał w ruchu antyhitlerowskiego oporu.
Reklama
Edukację zaczął od ozdabiania wnętrz - skończył szkołę sztuk dekoarcyjnych w Limoges, gdzie nauczył się malować i rysować. Ale potem była już tylko pantomima.W 1947 roku Marceau stworzył postać o imieniu Bip - klowna z nieodłącznym kapeluszem z kwatkiem (którego traktuje się jako kontynuację dawnych postaci Arlekina i Pierrota). To właśnie on przyniósł mu ogromny sukces. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zachwycał się nim m.in. piosenkarz Michael Jackson.
W 1978 toku artysta założył własną szkołę pantomimy Ecole Internationale de Mimdrame de Paris. To najbardziej prestiżowa uczelnia tego typu na świecie. "Poeta gestu" - jak go nazywano - ze swoimi spektaklami zjechał cały świat. Wszędzie był tak samo gromko oklaskiwany.

Zobacz występy Marcela Marceau >>>

Zobacz wideo z wizyty Marcela Marceau w Warszawie >>>