"Głośna, wielogłosowa rozprawa reporterska pt. +Nie ma+ o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa teatru Edyta Bach.

Reklama

Wyjaśniła, że TŻ planuje pokazać premierę tego przedstawienia na swojej scenie jeszcze w tym roku.

"Spektakl powstaje w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Teatru Żydowskiego w Polsce" - podkreśliła Bach.

Twórcy przedstawienia wyjaśnili, że spektakl jest pomyślany "jako struktura interaktywna". "Toczy się kilka równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Poszczególne wątki można odtwarzać według przedstawionego porządku - i wtedy tworzy się klasyczny spektakl, bądź też przestawiać poszczególne okna, które stworzą za każdym razem inną wersję" - czytamy w zapowiedzi.

"Tak jak książka Mariusza Szczygła pozwala nam przemieszczać się w różnych kierunkach, wielokrotnie powracać do wydarzeń, czytać od końca do początku i odwrotnie, tak widz będzie mógł tworzyć własną strukturę spektaklu" - wyjaśniono na stronie TŻ.

"Spektakl jest o lekturze książki i o tym, jak tekst bierze nas +w posiadanie+; o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci, o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami" - napisała reżyser i współautorka adaptacji Agnieszka Lipiec-Wróblewska. "Jest też o autorze, w którego pamięci zamieszkują ci, których już nie ma" - dodała.

Adaptacja – Agnieszka Lipiec-Wróblewska i Agnieszka Zawadowska. Za reżyserię światła i zdjęcia odpowiada Jacqueline Sobiszewski. Kostiumy i scenografię zaprojektowała Agnieszka Zawadowska. Muzykę skomponował Jan Miklaszewski. Choreografię opracowały Magdalena Fejdasz i Weronika Pelczyńska.

Reklama

Za projekt i budowę platformy internetowej odpowiadają Marcin Benedek i Maksymilian Herbst.

Występują: Małgorzata Majewska (Viola Fischerova, Ludka Woźnicka, K1), Joanna Przybyłowska (Zofia Woźnicka, Matka, K2), Jerzy Walczak (Ojciec, M1), Daniel Czacza Antoniewicz (Pavel Buksa, M2) i gościnnie Mariusz Szczygieł.

Bach zapowiedziała, że spektakl "Nie ma" będzie miał też swoją prezentację na Festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu br., gdzie zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej.