"Kochani, niestety jesteśmy zmuszeni zmienić datę premiery oraz odwołać październikowe prezentacje spektaklu +Ława przysięgłych+ Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty. Nową datę premiery wyznaczyliśmy na 27 listopada 2020" - napisano na stronie Teatru Ateneum.

Reklama

Jak wyjaśniono, w sprawie zmiany terminu zakupionych biletów lub dokonania zwrotów należy się kontaktować z Biurem Obsługi Widowni (email: biuro@teatrateneum.pl; tel. 22 50 28 150 lub 22 50 28 151).

"Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi od sklepikarki po fryzjera, ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt niemający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu" - czytamy w opisie akcji czeskiej komedii.

Przypomniano, że "ta czarna komedia napisana została w latach 60. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga, ale że była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne".

"Tymczasem okazuje się, że zdumiewająco pasuje także do naszych czasów" - podkreślono.

Polską prapremierę "Ławy przysięgłych" przygotowują na Scenie 20 rodacy Ivana Klimy - czeski reżyser Jakub Krofta i scenograf Jan Stepanek.

W przedstawieniu wystąpią: Maria Ciunelis (Przewodnicząca), Przemysław Bluszcz (Prokurator), Tomasz Kozłowicz (Obrońca), Janusz Łagodziński (Powrócony), Magdalena Schejbal (Bizneswoman), Grzegorz Damięcki (Lobbysta), Dorota Nowakowska (Sklepikarka), Bartłomiej Nowosielski (Fryzjer) i Tadeusz Borowski (Dowódca).