"Widzowie mogą się spodziewać przede wszystkim Sienkiewicza – to jest dla nas bardzo ważne, żeby się trzymać tej powieści, porozmawiać z nią, dyskutować, ale jednak nie odchodzić od niej, tylko faktycznie spróbować zrobić adaptację +Potopu+ i sprawdzić, jak ona koresponduje z naszymi czasami, na ile jeszcze możemy się z nią zgadzać, a na ile narracja podchodzenia do Sienkiewicza na kolanach i mówienia o nim jako o narodowym wieszczu ma jeszcze rację bytu" – powiedział reżyser przed premierą.

Reklama

"Moim zdaniem absolutnie nie ma, co nie zmienia faktu, że jest wdrukowany w nasze serca, dusze, polskie i bardzo dużo o nas Polakach mówi - moim zdaniem nie ku pokrzepieniu serc. To nasza mitologia, nasze archetypiczne postacie, zestaw superbohaterów, które rezonują w nas, nawet jeśli nie czytaliśmy, a w święta widzieliśmy tylko ostatnie pół godziny filmu" – dodał Jakub Roszkowski.

Kmicica zagra Michał Rolnicki, obok niego wystąpią: Klara Broda, Anna Kadulska, Marcin Gaweł, Antoni Gryzik, Kamil Suszczyk i Mateusz Znaniecki.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Mirek Kaczmarek, za choreografię – Maćko Prusak, a za warstwę muzyczną – Dominik Strycharski.